Minhen, Perkoviću i Mustaču doživotne kazne zatvora

Tužilaštvo je za obojicu tražilo doživotne kazne zatvora, a odbrana je smatrala da treba da budu oslobođeni.

Hrvatska je evropski nalog za izručenje Perkovića i Mustača dobila dan nakon što je postala članica EU, a suđenje je trajalo gotovo dve godine.

Suđenje su pratili i protesti kojima pripadnici hrvatske zajednice traže procesuiranje ubistava hrvatskih emigranata koje su, tvrde, izvele jugoslovenske tajne službe.

Inače, pitanje izručenja Perkovića i Mustača Nemačkoj, što je tadašnja vlada Zorana Milanovića odbijala, postalo je „kamen spoticanja“ u odnosima Hrvatske i Nemačke, pa iako je prethodno bilo najavljeno, kancelarka Angela Merkel je otkazala dolazak na svečanost povodom prijema Hrvatske EU.

Istovremeno, Hrvatska je u nekoliko navrata upozorena iz Evropske komisije da bi mogla biti sankcionisana ukoliko Perković i Mustač ne budu izručeni, a posebno zbog donošenja posebnog zakona, nazvanog „lex Perković“, koji prema tumačenju EK nije bio u skladu sa evropskom pravnom stečevinom.

Na Hrvatsku je praktično izvršen pritisak da izmeni upravo doneti zakon što je omogućilo izručenje dvojice nekadašnjih funkcionera jugoslovenske tajne službe.

Zagrebački advokat Ante Nobilo, branilac bivšeg jugoslovenskog i hrvatskog zvaničnika Josipa Perkovića, najavio je žalbu i pre nego je presuda izrečena.

„Idemo sa žalbom. Ovo je tek prvo poluvreme. Ukoliko bude osuđujuća presuda, žalba će ići na Savezni vrhovni sud Nemačke. Danas ćemo, kad čujemo što je sudsko veće reklo, održati sastanak na kojemu ćemo dogovoriti konkretne korake. Ja sam optimista, u sudskom spisu nema dokaza za osudu“, kazao je Nobilo.

Nobilo je, međutim, priznao da se tim advokata njegovog klijenta pripremio i na osuđujuću presudu. „On je inteligentan, dobar analitičar i mi smo ga pripremili na to“, kazao je Nobilo, preneli su hrvatski mediji.