Koliko god to zvučalo bizarno, savremena arhitektura poznaje slučajeve građevina ilustrativno nazvanih „inat kuće“ (na engleskom „spite house“).
U suštini, reč je o građevinama čija je jedina svrha da nerviraju komšije! One ne moraju da budu lepe ni udobne, sve dok vrše svoju primarnu funkciju – podizanje pritiska susedima svaki put kada pogledaju kroz prozor ili prođu ulicom, piše portal Viralnova.
Ne verujete da ovakve građevine postoje? Predstavljamo vam neke od najilustrativnijih primera kroz istoriju:
Kada se jedan ratni veteran vratio u Boston, zatekao je imanje koje je njegov gramzivi brat u potpunosti prisvojio, ostavljajući mu samo malo parče zemlje, široko jedva tri metara.
Dosetljivi vojnik nije očajavao već je podigao sebi dom na onome što je od zemljišta imao, usput uspešno blokirajući bratovljeve prozore.
Negde pri kraju 20. veka, sve što je Čarls Froling želeo bilo je da izgradi kuću iz svojih snova. Vlasti grada Alameda su, sa druge strane, želele da mu oduzmu zemlju i izgrade put, ostavljajući mu samo uski komad parcele. Uporan, Čarls je svoju kuću iz snova pretvorio u noćnu moru… pa, bar za komšije.
Kada je, 1908. godine, komšija Francisa O’Rajlija kupio celo njegovo imanje iz neznanih razloga je odbio da preuzme sam ugao parcele. Izgleda da je O’Rajlija mnogo iznerviralo jer je tada izgradio kućicu dugu 11, a široku tek nešto preko dva metra. Ovaj objekat i danas stoji na istom mestu u Kembridžu u Masačusetsu.
Najstarija poznata „inat kuća“ sagrađena je 1717. godine u Marblhedu u Masačusetsu.
Priča kaže da su dvojica braće nasledila dom, ali da su se toliko mrzeli da nisu mogli da žive zajedno. Jedini izlaz je bio da sagrade usku, jedva 3 metra široku kuću, odvojenu, ali ipak prikačenu za originalnu građevinu. Na taj način, oba brata su živela u kući, ali ne zajedno.
Još jedan slučaj neuspele kupovine parcele zabeležen je u Sijetlu 1925. godine. Na ostatku imanja stari vlasnik je podigao kuću široku tek nešto više od jednog metra. To vam je u suštini kao jedna traka za kuglanje sa zidovima i vratima.
Tomas Mekob iz Rokporta u Mejnu se 1806. godine vratio kući nakon duge službe na moru samo da bi otkrio da je njegov brat nasledio porodično imanje. U inat bratu, podigao je identičnu kuću tačno preko puta one koju je izgubio.
Džon Tajler, prvi američki doktor koji je izveo operaciju katarakte, konstruisao je svoju kuću u inat gradskim vlastima Frederika u Merilendu koje su htele da sagrade put tačno KROZ njegovu parcelu.
Još uvek mislite da su vaše komšije nezgodne?