Poštovani ,
Obraćamo Vam se kao grupa mladića širom sveta, okupljeni na internet sajtu http://www.dijaspora-vojna-obaveza.info/ u cilju regulisanja vojne obaveze na legalan način za stanovnike dijaspore.
Zahvalni smo predsedniku i ministrima Daviniću i Vukčeviću na nedavnoj inicijativi oko regulisanja vojne obaveze državljana SCG u dijaspori. Na žalost, kako su mnogobrojni mediji preneli, kao i javno tužilaštvo, vašu inicijativu tužilaštvo nije u mogućnosti da primeni u postojećim zakonskim okvirima. Imajući u vidu date okolnosti, kao i sugestije koje smo dobili tokom konsultacija sa vodećim stručnjacima u vojno-pravnoj sferi, predlažemo dve stvari:
1. Opšta amnestija za sve koji se krivično gone zbog izbegavanja vojne obaveze, a legalno žive u inostranstvu na osnovu boravišnih/radnih/studentskih viza ili dvojnog državljanstva. Za ovakvu soluciju zalaže se i ekspert Dr. Jovan Buturović, bivši sudija Vrhovnog Vojnog Suda, iznevši identičan predlog u članku „Pravni haos na štetu građana“, objavljenog u Politici 12. aprila 2005 (priloženo). Naši pravni savetnici vide dve načina da se ovo reši:
a) Donošenjem Uredbe kao podzakonskog akta, u nadležnosti Saveta ministara SCG. To znači da nije potrebno da se o tome izjašnjava Parlament, već je dovoljna odluka Saveta ministara, a u Uredbi se mogu ispraviti do sada učinjene nepravde i propusti. Smatramo da je ovo najlakši i najbrži način za rešenje problema
b) Zakonom o amnestiji koji donosi parlament SCG. Na našu inicijativu brojne nevladine i pravne organizacije već rade na nacrtu ovoga zakona, koji će biti pripremljen i predstavljen do kraja aprila
Kritično je da se ovaj akt donese što pre i da bude na snazi sve do donošenja novog Zakona o Vojsci.
2. Vezano za novi Zakon o Vojsci, ministar za dijasporu, Vojislav Vukčević, pozvao nas je preko medija da učestvujemo u izradi nacrta. Ključno je da novi zakon reguliše sledeće:
a) Vraćanje gornje starosne granice za služenje vojnog roka na 27 godina umesto 35. Ako vojska ionako snižava donju granicu, i planira da do 2010. bude profesionalizovana i vojni rok bude ukinut, ovakav postupak je čista logika i dokaz diskontinuiteta sa praksama Miloševićevog režima.
b) čvrsto definisana i efikasna procedura za prevođenje u rezervni sastav ili odlaganje vojne obaveze ljudi koji legalno žive u inostranstvu na osnovu boravišnih/radnih/studentskih viza ili dvojnog državljanstva. Do sada je ovo bilo diskreciono pravo Generalštaba i Ministarstva odbrane.
Zvanični podaci govore da nas ima preko 50.000, od kojih smo većina visoko obrazovani stručnjaci, a koji smo pogođeni ovim problemima. Umesto da nas SCG podstiče da negujemo veze sa maticom i predstavljamo našu zemlju što bolje možemo po svetu, dovedeni smo u tešku situaciju i prisiljeni da se odreknemo naših korena i svih veza sa otadžbinom.
Iako smo u kontaktu sa Savetom Evrope, Amnesty International, UNHCR, Evropskim biroom za prigovor savesti i brojnim drugim svetskim institucijama, od kojih smo dobili podršku, ipak se nadamo će ovaj problem biti rešen što pre u okvirima institucija SCG.
S poštovanjem,
Grupa državljana SCG u inostranstvu
Ova grupa podržava http://www.dijaspora-vojna-obaveza.info/ i ima članove u Austriji, Francuskoj, Holandiji, Italiji, Kanadi, Kipru, Mađarskoj, Nemačkoj, Sloveniji, Sjedinjenim Američkim Državama, Španiji, Švajcarskoj, Švedskoj, Velikoj Britaniji i Venecueli.