Srbija uvodi nova dokumenta
Po pasoše i dalje u konzulate
Pasoši će se i ubuduće dobijati i u diplomatsko-konzularnim odeljenjima, jer nije doneta nikakva odluka, niti postoji predlog da se prekine s tim načinom izdavanja putnih isprava – kaže za „Blic“ pukovnik Saša Milićević, zamenik načelnika Uprave za informatiku MUP Srbije.
Iako početkom sledeće godine Srbija počinje sa izdavanjem novih elektronskih identifikacionih dokumenata, pukovnik Milićević naglašava da, prema sadašnjim propisima, neće biti nikakvih izmena mesta na kojima naši državljani mogu dobiti nove isprave.
– Ličnu kartu, koja je dokaz identiteta, naši državljani koji žive u inostranstvu i sada dobijaju u Srbiji. Tako će biti i u budućnosti, s tim da će način dobijanja, kao i izgled dokumenta, biti drugačiji. Pasoš se i sada može dobiti u konzularnim odeljenjima. Pretpostavljam da će od sledeće godina, po istoj proceduri, građani dobijati pasoše i u matici i u inostranstvu – navodi pukovnik Milićević i dodaje da je za dobijanje novog pasoša potrebno da građani imaju i nove lične karte.
On ocenjuje da će nova elektronska identifikciona dokumenta koja Srbija počinje da uvodi u prvoj polovini sledeće godine, građani dobijati za kraće vreme i, ako ne budu jeftinija, sigurno neće biti skuplja nego sada, a zbog bezbednosne zaštite onemogućena je i njihova zloupotreba i falsifikovanje.
– Lične karte, vozačke i saobraćajne dozvole, i oružni listovi biće u obliku kartice s čipom. Na njima će biti svi neophodni podaci: identifikacioni (ime, prezime, datum rođenja) i biometrijski (fotografija, svojeručni potpis i otisak prsta). Pasoš će biti u obliku knjižice s čipom. Ono što je važno jeste da će svi podaci biti i na samoj kartici i u čipu, i na taj način dokumenta će se štititi od falsifikovanja – objašnjava Milićević. Postojeća dokumenta biće zamenjena novim u narednih sedam do deset godina, i to u skladu sa važnošću starog dokumenta. Lična karta je, prema novim propisima, osnovni dokaz identiteta, a sva dokumenta biće u koloru.
– Kada građani za ličnu kartu predaju izvod iz matične knjige rođenih, izvod iz državljanstva, ta dokumenta će ući u sistem, i nije potrebno da kasnije, recimo kod izdavanja pasoša, ponovo predaju ta dokumenta. Jednom uzeta fotografija, kao i potpis i otisak prsta takođe su u sistemu i biće korišćeni i za druga dokumenta. Građani će u roku od tri dana od momenta podnošenja zahteva dobiti tražena dokumenta, koja će im biti dostavljena na adresu koju oni navedu. Sve to smanjuje novčane izdatke građana, a štedi i njihovo vreme – kaže pukovnik Milićević.
Nova identifikaciona dokumenta, objašnjava Milićević, biće potpuno u skladu s važećim međunarodnim standardima i zahtevima, i njihovo uvođenje uslov su za belu šengensku listu i uključenje u Evropsku uniju. Prognoza je, navodi Milićević, da narednih godina upravo elektronska lična karta u Evropi zameni pasoš. Osim toga, očekuje se i ukidanje viza, jer je identifikacija lica pomoću identifikacionog dokumenta potpuna.
Ono što je za građane Srbije možda i važnije od same zaštite dokumenta i vremena dobijanja jeste to da li će nova elektronska identifikaciona dokumenta biti skuplja od sadašnjih. Uvođenje nove tehnologije, tvrdi Milićević, građane uopšte neće udariti po džepu, jer će takse ostati iste.
O ceni projekta uvođenja elektronskih identifikaciona dokumenta, koji je na zahtev OEBS počeo 2001. godine, Milićević kaže da se ne može govoriti dok ne počne njegova primena u praksi. Oprema i svi ugovori su potpisani na odloženo plaćanje, a što se više bude odugovlačilo s novim dokumentima, projekat će biti skuplji. A.Ž.A.