Najnovija otimačina nepokretne imovine izbeglih i prognanih Srba i drugih nealbanaca, odvija se na Kosovu i Metohiji pod pokroviteljstvom Unmikovog sektora za pravdu i pod plaštom tzv. sudskih odluka. Reč je o, kako za „Vesti“ kaže advokat Nikola Radosavović pravni savetnik Kordinacionog centra Srbije i SCG za Kosmet, „više od 100 sudskih sporova u toj pokrajini, kojih nije bilo pre godinu dana“. Albanci sada pred kosovskim sudovima tuže izbegle i prognane Srbe da su svojevremeno navodno uzurpirali albansku nepokretnu imovinu, a Srbi i ne znaju da je protiv njih podignuta tužba.
– Najnovija praksa je da Albanci kosovskim sudovima podnose tužbe protiv Srba i drugih nealbanaca radi utvrđivanja prava svojine i to tako da se, s obrazloženjem da je njihova sadašnja adresa nepoznata, umesto tuženih Srba i drugih nealbanaca za ročište određuje njihov tzv. privremeni zastupnik.
Poništiti odluke
-Koordinacioni centar je već uputio apel Unmiku, OEBS-u i Evropskoj uniji da preduzmu hitne mere i zaustave najnoviju otimačinu srpske i nealbanske imovine i poništi donete sudske odluke zasnovane na nezakonitim radnjama. Koordinacioni centar traži takođe da Vlada Srbije i Savet ministara SCG hitno preduzmu sve političke i diplomatske korake da se aktuelna uzurpacija i oduzimanje imovine Srba i nelabanaca na Kosovu i Metohiji zaustave – kaže Radosavović.
Taj „privremeni zastupnik“ izbeglog Srbina je po pravilu Albanac i plaća ga Albanac-tužilac, a ne sud kao što bi inače trebalo. Na kraju kratkotrajnog procesa tzv. pravni zastupnik izjavljuje da se ne protivi tužbenom zahtevu, pa Albanac-tužilac brzo i neometano postaje vlasnik imovine koja se sve do tada vodila na ime odsutnih, izbeglih i raseljenih Srba i drugih nealbanskih građana – pojašnjava Radosavović.
Ove skandalozne procese otimačine imovine, napominje on, kosovski sudovi, pritom, ili ne oglašavaju u „Službenom glasniku“ pokrajine ili ih oglašavaju samo na albanskom jeziku, što je opet nedostupno Srbima čija je imovina oteta.
– Najnoviji atak na raseljena lica sa Kosova i Metohije i njihovu imovinu odvija se uz puni uvid, saznanje i toleranciju od strane predstavnika međunarodne zajednice. Aktuelnu uzurpaciju imovine pod patronatom Unmika u potpunosti potvrđuje čak i najnoviji izveštaj Misije Oebsa na Kosovu i Metohiji, u kojem se navodi da su u toj pokrajini u toku aktikojima se evidentno krši pravo na pravično suđenje kao jedno od elementarnih ljudskih prava i fundamentalnih sloboda – rekao je Radosavović.