Prvog dana proslave, nakon večernje molitve, održana je svečana tribina, kao i promocija monografije Borislava Đ. Krstića Kod Belog breška i oko njega. Sveta arhijerejska liturgija služena je u nedelju, a istog dana, Crkvena opština Belobreška je dodelila sedam zahvalnica.
Proslavu su uveličali crkveni hor iz Belobreške i njihovi gosti iz Beograda, hor crkve Svetog proroka Ilije u Mirijevu.
Jedan od najstarijih originalnih dokumenata, koji svedoči o osnivanju hrama, čuva se u arhivu belobreščanske crkve i potiče iz 1802. godine. U njemu stoji zapisano:
„Ljata 1797. Mesjaca Dekemvrija 17. v Sele Militarskom Belobreške, osnuje se Hram i Žertvenik Parohijalni sej Cerkve, v Slavu Boga Oca, Boga Sina, Boga Duha svetoga. V čest Voznesenja Gospodnjeg, Rukoju i Činodejstvijem, Preosvešćenog Episkopa Karansebeškoga, Veršačkog, Logoškog i Oršavo Mehadijskog Gospodina Josifa Joanovića Šakabenta. Vo vremja Carstvovanija Imperatora Rimskoga i Kralja Mažarskoga Franciška Vtoroga u Prisustvu dovoljnog Suščastva, Militarskih Oficirov i množestvu Naroda obojago pola, spisasja sije za pamjatstvovanije buduščega Roda v Protokol sej Parohijalni… mnoju Rafajlom Miloševičem, Protoprezviterom Bele Crkve“.
U prisustvu zvanica, gostiju i velikog broja Belobreščana, večernje su služili protojerej Borislav Đorđević, protonamesnik Perica Živanović i jereji Dejan Žigum, Duško Ključar i Šaca Milojević.
„Na samom početku, hteo bih svima vama da zahvalim što ste došli da zajedno sa nama podelite duhovnu radost ove, za nas, velike proslave“, izrazio je svoju zahvalnost, pre početka svečane tribine, mesni paroh Sava Stanković. Prisutne je pozdravio i predsednik SSR Ognjan Krstić.
„Radujem se da mogu zajedno sa vama da budem u ovoj našoj svetinji, da podelimo radost i da se poklonimo vekovnoj duhovnoj tradiciji našeg mesta… Radujem se što ovde možemo da pričamo i govorimo na srpskom, što nažalost, u mnogim našim mestima u Rumuniji nije slučaj. Mi još uvek čuvamo našu veru, tradiciju i naše pismo. Krovna organizacija, SSR je tu da pruži pomoć i podršku svima, koji žele da urade nešto za naš rod … Savez poštuje prave vrednosti, poštuje našu crkvu, naše srpske škole i srpske institucije. I dalje ćemo nastojavati, koliko je to u našoj moći, da izađemo u susret svima, a od nas samih zavisi kakva će nam budućnost biti. Nije dovoljno samo da brinemo za našu budućnost, već i za naše danas, da bi ta budućnost postojala. Pozivam se na naš razum i našu sabornost da ćemo naći načina i kao pojedinci i kao zajednica da sačuvamo ovaj veliki amanet koji su nam naši preci ostavili“, istakao je, između ostalog, Ognjan Krstić.
U nastavku protonamesnik Sava Stanković izneo je podatke o izgradnji, dogradnji i obnovi crkvenog zdanja i sveštenicima koji su služili počev od druge polovine 18. veka. Miladin Simonović je priredio kraći osvrt o crkvenim protokolima, dok je dolepotpisani govorio o počecima nastave u Belobreški i veroispovednoj školi. Izdavačku delatnost SSR uopšte, a posebno druga, dopunjena izdanja knjiga Kod Belog breška i oko njega Borislava Đ. Krstića i Monografija Banatske klisure Aleksandra Stanojlovića, predstavio je dr Slavomir Gvozdenović.
Svetu arhijerejsku liturgiju, u nedelju, 17. decembra, služio je vladika Lukijan, uz sasluženje protojereja stavrofora Marinka Markova, Vasilija Plestića, Miroslava Đurkovića, Đorđa Cibuljaka, igumana Gerasima i Nikona Korićanca, protonamesnika Save Stankovića, jereja Veroljuba Gvozdenovića, Šace Milojevića i Đakona Mila Jovanovića. Liturgiji su prisustvovali predsednik SSR Ognjan Krstić, predsednik opštine Požežena, kojoj Belobreška administrativno pripada, Mira Radovanković, generalni konzul Republike Srbije Vladan Tadić i dr.
Povodom 220. godišnjice osvećenja hrama Crkvena opština Belobreška dodelila je 7 zahvalnica i to kako je obznanjeno: „za nesebičan dugogodišnji doprinos obnovi hrama Vaznesenja Gospodnjeg u Belobreški“ protojereju stavroforu Tomi Stojšiću i gospođi Miri Radovanković; „za trud, zalaganje i doprinos očuvanju crkvenog pojanja“ Vojkanu Despotoviću, Slavici Radosavljević i belobreščanskom crkvenom horu; „za duhovno staranje i dugogodišnje opsluživanje Srpske pravoslavne parohije u Belobreški“ protojereju Dušanu Ključaru i „za veliku i svesrdnu podršku Srpskoj pravoslanoj crkvenoj opštini Belobreška“ Savezu Srba u Rumuniji.