Zagledan u Srbiju

Savez Srba Rumunije je poznat kao jedan od najaktivnijih srpskih organizacija u susednim zemljama i sa, nesumljivo, najbogatijom književnom i izdavačkom delatnošću.

Prošle nedelje su predstavnici te organizacije predstavili najnovija izdanja u prostorijama Vukove zadužbine u Beogradu.

„Sigurno da je naše izdavaštvo i naša štampa danas u Temišvaru bogatija od svih ostalih nacionalnih manjina sa kojima smo predstavljeni zajedno i u parlamentu Rumunije, ali je jedna od bogatijih izdavaštava koju imaju Srbi u rasejanju“, kaže za RTS Slavomir Gvozdenović.

Nakon predstavljanja jubileja 60 godina izlaženja časopisa Književni život, kao i promovisanja novopokrenutog časopisa za književnost Ishodišta o čemu su govorili predstavnici Saveza Srba iz Rumunije, domaćini skupa, kao i predstavnici Udruženja književnika Srbije i Matice srpske, govorili su o pesničkom portretu jednog od najpoznatijih Srba u Rumuniji, književnika Slavomira Gvozdenovića.

„Imamo tu radost da predstavimo lik i delo profesora Gvozdenovića, čoveka koji je objavio 33 zbirke poezije, 15 antologija, veliki broj zbornika srpske poezije, čoveka koji je odlikovan od strane predsednika Srbije i Crne Gore, predsednika Srbije, predsednika Rumunije, nosilac je bezbroj književnih priznanja“, rekla je Gordana Jež Lazić, predsednica Društva književnika Krajine.

„Svakako da pesnici koji stvaraju i u Rumuniji, da kažemo oni koji pripadaju zagraničnoj književnosti, izuzetna je pritoka naše ukupne književnosti. Utoliko, svi pisci, kao što je i Slavomir Gvozdenović, svojim samosvojnim delom, zapravo čuvaju identitet srpskog jezika, srpskog nacionalnog bića“, rekao je Radomir Andrić, predsednik Udruženja književnika Srbije.

Izražavajući osećaj velike časti i zadovoljstva kad god nastupa u Beogradu, jer, kako kaže, on je prestonica svih Srba ma gde živeli, Slavomir Gvozdenović je poručio:

„Vraćam se u Temišvar sa izuzetnim utiscima, veoma uzbuđen, a preneću porodici, prijateljima bar deo onoga što se danas lepo desiilo. Porodica me je evo podržavala 65 godina, bez toga ne bih ovoliko uradio, ali, možda i veća podrška je prosto-gledanje u Srbiju“.