Krenulo se sa mrtve tačke

Krenulo se sa mrtve tačke

Otkup moguć, vojska šest meseci

U kasarni Topčider u Beogradu već nekoliko dana zaredom održava se rasprava o Nacrtu zakona o odbrani, i dok se prvog dana razgovaralo o unutrašnjoj organizaciji Vojske, juče je na dnevnom redu bilo ono što najviše zanima naše u dijaspori, a to su otkup vojnog roka i njegova dužina.

Na javnoj raspravi su između ostalih učestvovali Prvoslav Davinić, ministar odbrane u ostavci, i Vukašin Maraš, zamenik ministra, kao i Ljiljana Milutinović, generalni sekretar u Ministarstvu za dijasporu.

– Nacrt zakona o odbrani koji je iznet na ovoj javnoj raspravi je veoma važan. Ono što sam videla jeste da je on dosta liberalan i demokratski. On predviđa služenje vojske šest meseci, dok za naše u dijaspori predviđa i otkup vojnog roka – kaže Ljiljana Milutinović.

Po njenim rečima, nije isključeno da ovaj nacrt zakona bude donet u vidu uredbe i to na nivou Saveta ministara državne zajednice Srbije i Crne Gore.

– Ono što je najveći problem jeste pitanje dokle će ta državna zajednica trajati, a nama se zbog naših građana u inostranstvu i te kako žuri da se ili zakon ili uredba konačno donesu – navodi Milutinovićeva.

Ona navodi da i na ovako moderan nacrt zakona Ministarstvo dijaspore ima nekoliko primedaba.

– Prva je taj što nije rečeno koliki je rok za donošenje ili zakona ili uredbe, a drugi da uopšte nije pominjano koliko će zaista otkup koštati – izjavila je Ljiljana Milutinović.

Ona kaže da je pozitivno to što se na jučerašnjoj raspravi po prvi put nije čulo da će zakon ili uredba koji predviđa otkup vojnog roka samo za one koji žive u inostranstvu biti u suprotnosti sa Ustavom državne zajednice.

Prvoslav Davinić izjavio je da je u Nacrt zakona o odbrani uneto puno novina koje odražavaju moderna stremljenja naše zemlje, Vojske i Ministarstva odbrane.

– Taj zakon omogućava mladim ljudima da imaju razne mogućnosti za izvršavanje dužnosti i ostvarivanje prava i takođe učvršćuje odnos između dijaspore i zemlje – rekao je Davinić u raspravi o Nacrtu zakona o odbrani.

On je ocenio da predložena rešenja sadrže korpus novih pravnih akata iz te oblasti i dodao da se Nacrtom zakona o odbrani obezbeđuje civilna i demokratska kontrola Vojske u skladu sa potrebama zemlje i bezbednosnim i integracionim izazovima. Pukovnik Petar Radojčić izjavio je da je jedan od razloga za donošenje novog zakona o odbrani stvaranje pravnih pretpostavki za sprovođenje reforme sistema odbrane i pristupanje evroatlantskim integracijama radi razvoja kolektivne i očuvanja nacionalne bezbednosti.

OBAVEŠTENJE MINISTARSTVA ZA DIJASPORU

Obaveštavamo vas da je Ministarstvo odbrane SCG izradilo Nacrte Zakona o vojsci, Zakona o odbrani i Zakona o službama bezbednosti.

Izražavamo zadovoljstvo što je u navedenim Nacrtima zakona prihvaćen predlog Ministarstva za dijasporu i predviđena isplata nadoknade za služenje vojnog roka.
Smatramo, međutim, da predloženi Nacrti, pored dobrih rešenja, imaju i rešenja na koja bi trebalo staviti primedbu odnosno ponuditi drugačije zakonsko rešenje.

Obzirom na značaj pitanja budućeg uređenja statusa vojnih regruta upućujemo vas da se i sami upoznate sa, bar, najznačajnijim delovima Zakona, poput:

– Boravak vojnih obveznika u inostranstvu
– Institut naknade za slučaj nemogućnosti služenja vojnog roka
– Materijalna obaveza
– član 144. Prelaznih i završnih odredbi Zakona o odbrani

Molimo da vaše sugestije i razmišljanja dostavite u relativno kratkom roku, a Ministarstvo za dijasporu bi potom iste uobličilo i u odgovarajućoj zakonskoj i pravnoj formi dostavilo kao predlog na ponuđeni tekst Zakona.

Za sve potrebne informacije kontaktirati sekretara ministarstva g-đu Ljiljanu Milutinović na telefone: +381 11 639 864 i +381 11 639 221.

Nacrt zakona o odbrani

Nacrt zakona o VSCG