Početak nove školske godine u Hrvatskoj obradovao je i đake srpske nacionalnosti koji su seli u klupe Srpske pravoslavne gimnazije „Katarina Katakuzina“ u Zagrebu.
Deset đaka, a sledećih dana očekuje se još dvoje, od kojih je jedna učenica iz Temišvara, u novootvorenoj školi učiće standardan program za klasične gimnazije u Hrvatskoj sa dodatkom posebnog predmeta „srpski jezik“. Istorija će biti proširena sa 25 odsto programa istorije Srbije. Učenici mogu da uče engleski, nemački, ruski i talijanski jezik, a osim latinskog, koji će biti izborni, mogu da pohađaju časove grčkog i staroslovenskog jezika. Jezike će predavati izvorni govornici a nastavu će u najvećem delu izvoditi profesori s doktoratima i magisterijima.
Nastavljena tradicija
Pre Drugog svetskog rata u glavnom gradu Hrvatske je postojala srpska osnovna škola, međutim srednje škole nije bilo do sada.
Predstavnici Srba u hrvatskoj ne kriju zadovoljstvo otvaranjem pravoslavne gimnazije.
– Dve godine Srpska pravoslavna opština zagrebačka radila je na otvaranju škole. Presrećni smo zbog početka rada gimnazije – rekao je za „Vesti“ Jovan Ajduković iz Zajedničkog veća opština.
Školovanje je potpuno besplatno. Osnivač škole je Srpska pravoslavna crkva koja snosi sve troškove boravka u Zagrebu, plaća ishranu, daje besplatne karte za gradski prevoz. đaci dobijaju besplatne uxbenike i sveske, a pošto su iz svih krajeva Hrvatske, smešteni su u zagrebačkim đačkim domovima.
Upravnik škole jerej Milan Topić kaže da će svi đaci sa svedočanstvom ove škole moći da se upišu na sve fakultete u Hrvatskoj, Srbiji ili u drugim državama Evrope.
Škola je otvorena za svu decu bez obzira na na nacionalnu pripadnost. U školi osim Srba predaju i profesori Bošnjaci i Hrvati.
Kapacitet škole je 24 učenika i nastavu pohađaju u centru Zagreba, u Bogovićevoj ulici. Postoji plan da se na crkvenom zemljištu u Zagrebu izgradi vrtić, osnovna škola i gimnazija. Sve bi trebalo da bude opremljeno najmodernijom opremom kakvom raspolažu škole u Evropi. Za to se čeka odgovor hrvatske vlade, koja je preko Ministarstva prosvete pomogla otvaranje gimnazije.