Projekti koji jačaju lokalnu administraciju, unapređuju privredu i infrastrukturu, razvijaju socijalnu inkluziju i podižu svest o značaju evropskih integracija, najbrojniji su u okviru Programa. Otvorena su mala preduzeća, svi gradovi i opštine u kojima se sprovodi program formirali su Savete za rodnu ravnopravnost.
Predloženi su novi projekti iz oblasti infrastrukture, inkluzije Roma, za mala i srednja preduzeća i obrazovanje, rekao je u Vranju Grem Tindal, menadžer programa Evropski progres:
"Važan nam je i pilot projekat u vezi sa konkurentnošću preduzeća jer će trasirati put na koji način ćemo ubuduće raditi u ovom važnom sektoru."
Od 214 projekata završeno je šezdeset šest. Jedan od ključnih infrastrukturnih projekata je izgradnja zgrade Odeljenja Ekonomskog fakulteta iz Subotice, u Bujanovcu. Tu studira oko 400 studenata srpske, albanske i romske nacionalnosti.
Evropski progres daje grantove, lokalna samouprava učestvuje u realizaciji projekata. Vranje je jedna od trideset četiri lokalne samouprave čiji održivi razvoj kroz projekte pomaže ovaj program. Najznačajniji projekti u Vranju su izgradnja hirurškog bloka i izrada plana detaljne regulacije industrijske zone Bunuševac.
"Jačanjem industrijske zone zadržaćemo postojeće investitore i privući nove", rekao je gradonačelnik Vranja Slobodan Milenković, "to je veoma važno za Vranje u ovom trenutku."
Program Evropski progres pokrenut je maja 2014, trajaće do oktobra 2017. godine. Do sada je uloženo oko sedam miliona evra.
"Programski tim je na terenu i to je prilika da uvek može nešto da se promeni, da konsultanti izađu u susret zahtevima", ističe Branko Budimir, iz Kancelarija za evropske integracije.
Evropska unija i Vlada Švajcarske će preko razvojnog programa Evropski progres obezbediti više od dva i po miliona evra za nove projekte, pomoći će osnivanje mikro i malih preduzeća, samozapošljavanje mladih, aktivnosti koje doprinose socijalnoj uključenosti Roma i Romkinja.