Veliki Šiljegovac nema organizovano iznošenje smeća, iako sa 650 domaćinstava spada u jedno od najvećih sela u dolini Ribarske reke. Problem je rešen, preko projekta, "Osnažiti" angažovanjem reciklažnog operatera.
Dva puta nedeljno Radiša Panić prikuplja otpad i selektuje sekundarne sirovine koje po ugovoru predaje kruševačkom reciklažnom centru.
Bilo je mnogo problema dok taj posao nije počeo da se radi organizovano, ističe Olivera Milosavljević iz Velikog Šiljegovca:
"Svi smo pojedinačno morali da iznosmo smeće i uništavamo kako se ko snađe. Ovako je sad odlično. Za celo selo to je stvarno pravi potez."
Projektom koji će biti realizovan u naredne dve godine, na poslovima prikupljanja reciklažnog otpada na području tridesetak sela u kruševačkom kraju biće angažovano 12 operatera, mahom iz socijalno najugroženijih domaćinstava.
"Na selu se teško zarađuje", kaže Radiša Panić. "Iako nema neke velike zarade, ovo što radimo znači mi dosta. Ako čovek sedi nema ništa, ako radi ipak zaradi. Mesečno
otprilike prikupim dve i po tone reciklažnog otpada."
Glavni cilj nije da se prikupe sekundarne sirovine u velikim količinama, već da se
napravi funkcionalni model sakupljanja u seoskim mesnim zajednicama, naglašava koordinator projekta "Osnaži" Miloš Bogosavljević:
"Da zaživi koncept seoskog operatera, i da oni u samom svom domaćinstvu selektuju otpad kako ne bi završavao na divljim deponijama, u rekama, na njivama, kraj puta. Veoma smo zadovoljni prvim efektima akcije. Za tri dana u šest sela prikupili smo 1.250 kg kartona i papira, oko 150 kg PET ambalaže, 8 starih TV prijemnika i jedan frižider."
Za projekat "Osnažiti", nabavku kolica i neophodne opreme za 55 seoskih operatera i individualnih sakupljača, kao i za proširenje kapaciteta gradskog reciklažnog centra, Evropska unija je, kao podršku inkluzivnom društvu, izdvojila 201.000 evra.
rts.krusevac@rts.rs