Zahtev Međunarodne krizne grupe
Vizne olakšice za državljane SCG
BRISEL (Beta) – Evropska unija trebalo bi da što pre preduzme korake ka liberalizaciji viznog režima prema zemljama zapadnog Balkana, a pregovore o tome bi trebalo otvoriti već u martu 2006, preporučila je Međunarodna krizna grupa (MKG) u juče objavljenom izveštaju.
U tom izveštaju se ocenjuje da EU svojom strogom politikom viza za države zapadnog Balkana izaziva antievropska osećanja u tom regionu i, umesto da pospeši, guši željene demokratske reforme u tim zemljama i gura njihovo stanovništvo u pravi „evropski geto“. U izveštaju se preporučuje Evropskoj komisiji da Savetu ministara EU da mandat za pregovore o liberalizaciji viznog režima i uvođenje olakšica za Albaniju, BiH, Makedoniju i Srbiju i Crnu Goru. Navodi se da pregovore o tome treba početi u martu sledeće godine na skupu visokih zvaničnika EU i zapadnog Balkana koji bi se održao u vreme neformalnog sastanaka šefova diplomatija EU u Salcburgu.
EU bi morala da pripremi i plan za svaku zemlju ponaosob, u kome bi bili navedeni koraci koje ta zemlja mora da preduzme kako bi poboljšala svoj status u viznom režimu EU. Brisel bi trebalo da revidira i postojeće zajedničke konzularne instrukcije kako bi ohrabrio pojednostavljenje procesa izdavanja viza, navodi se u izveštaju MKG.
članicama EU se preporučuje da počnu pregovore sa Albanijom, BiH, Makedonijom i SCG o selektivnoj liberalizaciji šengenskog viznog režima. Liberalizacijom bi bila obuhvaćena naučna zajednica, uključujući istraživače, profesore univerziteta i studente, poslovne i trgovačke zajednice, vozače kamiona, kao i civilno društvo, medije i zvaničnike. Ta selektivna liberalizacija podrazumevala bi da će viza biti izdata sa većom verovatnoćom i pojednostavljenu proceduru podnošenja zahteva sa manjim obimom dodatne dokumentacije koja se traži. Za izdavanje vize se, takođe, ne bi plaćali troškovi, ne bi bili organizovani intervjui sa podnosiocem zahteva, a vreme obrade zahteva bi bilo značajno skraćeno.
MKG preporučuje zemljama EU da počnu pregovore se zemljama zapadnog Balkana o uvođenju olakšica za sve njihove građane, koje bi uključivale pojednostavljen proces izdavanja viza uz manje prateće dokumentacije i brže izdavanje viza.
Vlastima zemalja zapadnog Balkana se preporučuje da zaključe sporazume o readmisiji sa članicama EU, čime bi preuzele odgovornost za sve državljane trećih zemalja koji sa teritorije zapadnog Balkana uđu u EU.
Zemlje zapadnog Balkana trebalo bi da usvoje zakone prema kojima bi kršenje imigracionih zakona članice EU bilo smatrano krivičnim prekršajem i da uvedu sankcije onima koji pospešuju ilegalnu imigraciju. One bi trebalo da usvoje i druge mere koje su usvojile Bugarska 2001. godine i Rumunija 2002. godine kako bi bile skinute sa evropske vizne „crne liste“.
Vlasti Albanije, BiH, Makedonije i SCG treba da sarađuju u okviru Pakta stabilnosti za jugoistočnu Evropu kako bi kontrolu granica uskladile sa standardima EU. Te zemlje treba da nastave napore na regionalnom i nacionalnom planu u okviru borbe protiv organizovanog kriminala, trgovine ljudima, ilegalne imigracije, trgovine drogom, pranja novca i terorizma.