Austrijska policija razbila je bandu koja se bavila sređivanjem fiktivnih brakova sa austrijskim državljanima. Prema saopštenju bečke policije banda, koju je, kako se pretpostavlja, predvodio Zoran K. (40) bavila se sređivanjem sklapanja prividnih brakova između austrijskih državljana i građana zemalja izvan EU, kako bi se oni domogli boravišnih dozvola.
Na osnovu dobijenih informacija od građana i pretresa stana, kako je naglašeno, uhapšeni su Zoran K. i jedna žena sa kojom živi, pod sumnjom da su oni šefovi ove bande.
čitava banda sastojala se od 15 osumnjičenih, a šteta koju su napravili iznosi najmanje 525.000 evra.
Unosan posao
Sklapanje lažnog braka unosan je posao za austrijske državljane. Inače, stranac koji se venča sa austrijskim državljaninom ne dobija automatski austrijski pasoš. On time može samo da izdejstvuje da austrijske vlasti priznaju da mu je „središte života“ u Austriji, što rezultira dobijanjem boravišnih papira.
Zbog toga austrijski državljani mogu svoje strane partnere duže vreme da ucenjuju, jer samo ako se održi brak stranac može ostati u zemlji i nadati se da će ispuniti potrebne zakonske preduslove za dobijanje državljanstva, za šta je potrebno više godina legalnog boravka i braka u Austriji. Već duže vreme su eksperti u policiji i Ministarstvu pravosuđa razmišljali o tome kako da zatvore ovu rupu u zakonu koja se koristi za ilegalnu migraciju. S tim u vezi usvojen je Zakon za borbu protiv ilegalne migracije, koji je deo Zakona o strancima.
Zoran K. i njegova devojka, koji, kako tvrdi policija, pripadaju kockarskoj sceni, početkom prošle godine počeli su zajedno sa poznanicima da posreduju u sklapanju lažnih brakova sa austrijskim državljanima. Kao honorar oni su, kako naglašava Ernst Alfons iz policije za strance, tražili od 1.500 do 15.000 evra.
„Kancelarija“ Zorana K, koji bi trebalo već da ima zabranu boravka u Austriji i koji je uspeo da ostane u Beču samo zahvaljujući podnošenju zahteva za dobijanje azila, bila je u više kafića u glavnom gradu Austrije.
– Jedan kafić nalazio se nadomak matičnog ureda. Tamo je on dovodio ljude kao na traci – rekao je Alfons, dodajući da je banda radila po principu usmene reklame.
Više ljudi posumnjalo je u poslove Zorana K. i o tome informisalo policiju, koja je potom sprovela pretres stanova. Tom prilikom pronađena su dokumenta o 35 već sklopljenih ili tek predstojećih brakova.
Državljani zemalja izvan EU preko lažnih brakova došli su do boravišnih dozvola, a žene je banda nalazila lako jer je isplaćivala veće svote za brak sa nepoznatim osobama. Naime, žene su dobijale između 1.000 i 6.000 evra za ove usluge.
Kazne od januara
Od januara austrijski državljani, koji pristaju na sklapanje lažnog braka iz koristi, mogu biti kažnjeni kako novčano, tako i zatvorskom kaznom, u zavisnosti da li su za to uzeli novac ili ne. Prema zakonu, ovo će se odnositi na sve brakove sklopljene nakon 1. januara 2006.
– Žene su bile stare između 20 i 30 godina i imale su dugove – ukazao je Alfons dodajući da je ova banda posredovala u sklapanju brakova za više od 40 državljana Indije, Moldavije i Rumunije.
Ženama, austrijskim državljankama koje su pristale na sklapanje prividnog braka, ne preti nikakva kazna, jer to tek od 1. januara iduće godine postaje krivično delo.
– Nadamo se zbog toga da će se kod nas javiti i druge žene. Sada tragamo za svima koji su bili u taj posao umešani – poručio je Alfons.
Nekažnjeno prolaze samo oni koji se same prijave policiji da su sklopili lažni brak.
Prema aktuelnom zakonu, austrijski državljani ne podležu kazni i čak ne moraju da vrate novac koji su dobili za sklapanje prividnog braka. Jedina posledica je što njihov bračni partner gubi boravišne papire, ako, što je u praksi veoma teško, uspe da se dokaže da je reč o lažnom braku.