Srpski reditelj Aleksandar Lukač izazvao je burne reakcije kanadske pozorišne publike svojom postavkom „Porodičnih priča“ poznate beogradske dramske spisateljke Biljane Srbljanović, ali i zavadio staru i novu srpsku emigraciju. Taj komad, u Kanadi naslovljen kao „Porodične priče – Beograd“ , premijerno je prikazan u „kulturnom kvartu“ Toronta.
„Porodicne priče“ govore o istorijskim zbivanjima u Srbiji i Beogradu u vreme „zalaska“ Miloševićevog režima, ali viđene dečjim očima. Glumci se transformišu u decu koja se igraju svoje „porodice“, odnosno predstavljaju je onakvom kakvom je vide u tim teškim vremenima društvenih previranja i probuđene nade.
Uspešan u Torontu
Aleksandar Lukač već 13 godina živi i radi u Torontu. Predaje na Jork univerzitetu i Glendon koledžu u tom velegradu, kao i na univerzitetu Mek Master u Hamiltonu. U Kanadi je režirao dvadesetak predstava.
On ističe da je ponosan što je na scenu u najvećoj kanadskoj metropoli postavljen jedan srpski komad jer se u Kanadi retko igraju inostrana dela. Lukač je u domovini dobio pet nagrada „Joakim Vujić“ na istoimenom festivalu, a u Beogradu je postavio na scenu više veoma gledanih predstave.
– Sledi, međutim, srpski emigrantski fenomen: gledaoci – stari emigranti započinju žučnu diskusiju s novodošlima tokom prošle decenije. Prvi napadaju viđenje autorke, a drugi je brane smatrajući da je korektnim umetničkim postupkom prenela utiske o jednom teškom periodu. Stara emigracija negoduje, a mlađa uživa u predstavi – kaže Aleksandar Lukač.
Kako tekstom Srbljanovićeve, tako i rediteljsko-glumačkom estetikom komada naročito je zaintrigirana mlađa kanadska publika uzrasta od 20 do 30 godina
– Reč je o svojevrsnom socijalnom eksperimentu: emigranti se osećaju pogođenim, raspravljaju sa ‘domaćinima’ Kanađanima koji se smeju tokom duhovitih delova predstave – navodi reditelj .