Za rat spremno 40.000 Albanaca

Kosovo i Metohija je izuzetno militarizovana teritorija sa paraformacijama bivših pripadnika OVK, svrstanih u 12 klanova sa oko 30.000 naoružanih i obučenih Albanaca, spremnih da destabilizuju region, piše u tajnoj analizi srpskih službi bezbednosti, uz ocenu da na Kosmetu deluje i 10.000 vojnika mafije koji se trude da južna pokrajina ostane zona visokog rizika u Evropi. Službe bezbednosti predviđaju eskalaciju sukoba na Kosovu pokrajini bez obzira na ishod pregovora o konačnom statusu.

U analizi objašnjava se da glavninu „oružanih snaga“ Kosova čini Kosovski zaštitni korpus sa 4.000 do 5.000 pripadnika obučenih preko vojnih instruktora agencije MPRI ili tajnih službi, pre svega CIA. Nukleus „Armije Kosova“ čini i solidno uređena „Služba nacionalne bezbednosti Kosova“, koja u svom jezgru ima i jedinice za specijalne operacije definisane kao „crni orlovi“ ili „kobre“ koje su osposobljene za akcije terorističko-subverzivnog delovanja i van Kosova i Metohije. Mafija i paraformacije zapravo čine faktičku vlast na Kosovu i Metohiji i stasavaju kao „nova klasa“.

Severna Mitrovica i Pećka patrijaršija

Izvor „Vesti“ ocenjuje da Srbija realno može biti ugrožena od strane mobilnih terorističkih grupa ANA koje bi koristile mreže i kanale albanske narko-mafije u Srbiji, posebno u većim gradovima, uz podršku klanova srpskog podzemlja.
– Ugroženost Srbije mogla bi da dođe i iz Kopnene zone bezbednosti kroz incidente ili projektovane sukobe, u zavisnosti od političkih procesa na Kosovu i Metohiji. Ugroženi od strane mafije i ANA mogu biti i severni deo Kosovske Mitrovice, kao i manastir Gračanica i Pećka patrijaršija. – kaže naš sagovornik.

Takođe, navodi se da je Kosmet izvor regionalne nestabilnosti i krize, jer je od međunarodnog protektorata postao geopolitička zona uticaja svetskih mafija, terorističkih i islamskih grupa. Južna srpska pokrajina inficirana je „unutrašnjim terorizmom“ usmerenim na destabilizaciju Srbije, Makedonije i u skorijoj budućnosti i Crne Gore. U analizi se tvrdi da na Kosovu i Metohiji deluje i „sponzorisani“ terorizam usmeren iz Albanije od strane ekstremnih političkih grupacija kao i „sponzorisanje“ političkog nasilja od strane tajnih službi moćnih država koje Kosovo i Metohiju drže u sferi sukoba niskog intenziteta.

Sagovornik „Vesti“ blizak vrhu Generalštaba VSCG ocenjuje da velika opasnost po bezbednost Srbije sa Kosova i Metohije, ali i iz regiona, dolazi od mreža Al Kaide, koje su uspostavile kanale i uticaj na tu srpsku pokrajinu, kao i „bele Al Kaide“ indukovane iz BiH, Sandžaka, Makedonije i Albanije i to pre svega od radikalnih islamista Bošnjaka i Albanaca koji posredno ostvarujuciljeve Al Kaide na Balkanu kroz albanizaciju i paralelnu islamizaciju.

Prva meta Unmik

Direktor Centra za borbu protiv terorizma Zoran Dragišić ocenio je da će početak pregovora o budućem statusu Kosova i Metohije biti obeležen početkom nasilja u regionu, a da će prve mete biti predstavnici Unmika.
– Nasilja neće biti samo na Kosovu i Metohiji, već i na jugu Srbije, koji Albanci nazivaju i smatraju istočnim Kosovom. Ukoliko Albanci ne budu zadovoljni tokom pregovora o statusu Kosova, oni će krenuti u terorističke akcije. Na njihovom nišanu će biti predstavnici Unmika – rekao je Dragišić.

– Kosovo i Metohija je žarište i tranzit uticaja albansko-italijansko-ruske mafije uz interese mafijaškog podzemlja svih država na zapadnom Balkanu. Pretnja s Kosova i Metohije dolazi i od militarizovanih paraformacija bivše „Oslobodilačke vojske Kosova“ oličene u „Albanskoj nacionalnoj armiji“ i slične, manje terorističke grupe kao što su „Orlovi“, „Armija Albanika“… ili institucionalizovanog Kosovskog zaštitnog korpusa. Opasnost po Srbiju i Balkan s Kosova i Metohije u skorije vreme doći će i od međusobnog sukoba između mafije, terorista i političkih vođa zbog teškog socijalno-ekonomskog položaja albanskog stanovništva koje je pod direktnom kontrolom mafije i albanskih tajkuna sa zapada kao i kriminalizovanih ili eksploatatorskih poslova pojedinih država koje sprovode međunarodni protektorat na Kosovu i Metohiji – kaže naš izvor.
Na Kosmetu korupcija i kriminal „zauzimaju“ 85-90 odsto „aktivnosti“. U toj pokrajini ekonomija, politika, lokalna vlast… funkcionišu po načelima „crne politike“.

Kfor se plaši mafije

Ekstremna politika na Kosovu i Metohiji se kreće od opcija međualbanskog sukoba u više faza: sukoba sa snagama Kfora, nasilja prema Srbima, do prelivanja terorizma van Kosova i Metohije. Dinamika krize je od terorizma-političkog nasilja do pretnji ratnim sukobom u interesu nezavisnosti Kosova.
– Međunarodne snage na Kosovu i Metohiji zaziru i od albanske mafije ali i od Kosovskog zaštitnog korpusa i ANA, posebno što je u toj pokrajini oko 400.000-500.000 komada oružja van kontrole – rekao je sagovornik „Vesti“.

– S obzirom da je stepen nezaposlenosti na Kosovu i Metohiji oko 80 odsto, to može da govori da građani Kosova, pre svega Albanci, žive od kriminalnih poslova, međunarodnih donacija i uticaja albanske mafije i emigracije. U toj pokrajini radno je angažovano između 70.000 do 100.000 ljudi i to pre svega u oblastima trgovine, saobraćaja i uslužnih delatnosti. Kosovo i Metohija ništa ne proizvodi ni za sopstvene potrebe, a kamoli za izvoz, sem što se bavi transferom švercovane i kradene robe, koja prolazi Kosovo iz Albanije, Makedonije, Crne Gore i Srbije ili se istim kanalima vraća. Realni prihodi od rada na Kosovu i Metohiji su manji od 50 miliona evra, ali se zato prihodi od mafije i korupcije kreću na 400-500 miliona evra godišnje, što upozorava da je odnos snaga između legalnog poslovanja i mafijaške ekonomije između 1:8. Relativno skroman novac ostaje na Kosovu i Metohiji, i mahom se usmerava na trgovinu drogom, oružjem, pranjem novca ili transferisanjem u kriminalne poslove albanske mafije u državama EU ili u SAD – zaključio je sagovornik „Vesti“.