Traganje za uzrocima propasti

„Ništa ne može biti opasnije po jednu zemlju od njenih političara“, ispisao je još na naslovnoj stranici svoje u Nemačkoj nedavno objavljene knjige dr đorđe Jončić. Ovo delo je izašlo u času kad Nemci slave 15 godina ujedinjenja, a bivša SFRJ gotovo isto toliko godina više ne postoji na političkoj karti sveta.
Knjiga „1989. sudbonosna godina Jugoslavije“ ogledalo je promišljanja čoveka koji za sebe skromno kaže da je samo radnik na privremenom radu. Pri kratkom susretu u Berlinu, razgovor o delu pratila je zemljačka razmena mišljenja sa autorom o motivima za ovaj izlet u političke vode jednog stručnjaka iz sasvim druge oblasti.
– Nameravam da napišem tri knjige na temu nestanka Jugoslavije. Upravo radim na drugoj u tom nizu – priznaje on i počinje sa tumačenjem sopstvenih pogleda na burnu krizu koja je godinama držala pažnju celog sveta.
Po mišljenju autora, baš taj svet je imao odlučujući uticaj na sve faze raspada njegove otadžbine.

Primarne opasnosti

Pisac knjige ne traži krivca u narodima, već u redovima političara i jasno razdvaja vlast od običnih ljudi. Političare i ratove je stavio na treće mesto svoje liste opasnosti koje ugrožavaju čovečanstvo. Ispred njih su bolesti i starost, a iza su prirodne katastrofe, tehnika i sami ljudi (posebno oni skloni kriminalu).

– Strani faktor je bio presudan – zaključuje dr Jončić.
Za ondašnju srpsku politiku kaže da nije mogla da opstane bez međunarodne saglasnosti, a baš to nije imala. U to ime je obradio poznatu poslovicu i zapisao je ovako: Samo spoljna politika Srbina spasava. On pri tom nije saglasan sa važećim procenama zapadnog sveta da je nacionalizam doveo do rastakanja i kasnijeg uništenja SFRJ.
„U toj 1989. godini se radilo o boju koji su kapitalizam i demokratija poveli protiv komunističko-socijalističkog sistema“, ističe autor na koricama knjige. Dodaje još neke bitne uzroke katastrofe višenacionalne federacije: senke Drugog svetskog rata, medije, nesposobnost, neznanje, nerazumevanje i pogrešne procene svih koji su učestvovali u zbivanjima čija je završnica bila propast države u srcu Balkana.