PRAVNI EKSPERTI O DOLASKU REGRUTA IZ DIJASPORE
U OTADŽBINU NA RIZIK
• Bez obzira na predloženu amnestiju i dalje važe poternice koje su raspisane za vojnim obveznicima iz rasejanja
Vojni obveznici sa boravkom u inostranstvu protiv kojih je pokrenut krivični postupak mogli bi da imaju neprijatnosti po povratku u otadžbinu – potvrdio je Branislav Bjelica, zamenik ministra pravde Srbije.
Po njegovom mišljenju, Ministarstvo pravde je „uradilo svoj deo posla predlaganjem zakona o amnestiji“.
– Ministarstvo pravde ne može mimo zakona o amnestiji da interveniše da se sa krivičnim postupcima zastane do donošenja pomenutog zakona, jer bi to predstavljalo povredu principa nezavisnosti sudstva – objašnjava Bjelica.
Ovo znači da bi vojni obveznici sa boravkom u inostranstvu mogli da za predstojeće novogodišnje praznike dođu u Srbiju, ali isključivo na sopstveni rizik. Skupština Srbije, naime, još nije usvojila Zakon o amnestiji, ali se očekuje da će taj propis sigurno biti izglasan posle Nove godine. Samim tim postavlja se pitanje smisla krivičnog gonjenja ljudi koji će sigurno biti amnestirani.
Pravni ekspert Dejan Milenković iz Komiteta pravnika za ljudska prava savetuje da regruti iz inostranstva ipak pričekaju donošenje zakona o amnestiji i da tek onda dođu u Srbiju da bi izbegli moguće neprijatnosti.
– Prošle godine uprkos datim garancijama bivšeg ministra odbrane Prvoslava Davinića bilo je i nekoliko hapšenja zbog pokrenutog krivičnog postupka. Regrutima niko ne garantuje da neće snositi zakonske konsekvence. Ne bi trebalo lagati ljude, jer rizik postoji sve do donošenja zakona o amnestiji – objašnjava Milenković.
Milan Jauković sa Pravnog fakulteta smatra da bi kruto pridržavanje akteulnih zakonskih odredbi u ovom slučaju proizvelo više štete nego koristi.
– Kada neki predlog zakona uđe u proceduru nelogično je da se neko hapsi iz formalnih razloga, tim pre ako je izgledno da će zakon biti donet. Mnogo je veća šteta po budžet, imidž vlasti, kredibilitet pravnog sistema, hapsiti ljude na mesec dana i eventualno ih osuđivati, a potom ih amnestirati. Moglo bi se zastati sa postupkom do donošenja zakona. Nezgodnu situaciju moguće je izbeći i ako Ministarstvo pravde zauzme taj stav ili davanjem predloga Ustavnom sudu da po hitnom postupku donese takav stav – kaže on.
Ministar dijaspore Vojislav Vukčević sumnja da će neko biti do te mere formalista kada zna da je u pitanju nekoliko dana do donošenja tog zakona.
– Toliko ovih dana pričamo o tome, a zakon će sigurno biti donet. Ne bi trebalo da neko zbog toga pravi neprijatnosti nekom mladom čoveku koji iz inostranstva dolazi u posetu svojoj porodici, iako na to ima pravo – kaže Vojislav Vukčević.
Donošenjem zakona o amnestiji svi vojni obveznici protiv kojih se vodi krivični postupak biće oslobođenji od daljeg gonjenja. Oni kojima je već presuđeno i koji su na izdržavanju kazne zbog izbegavanja vojne obaveze biće takođe oslobođeni i izbrisani iz kaznene evidencije.
Stojković: Nisam nadležan za policiju
Ministar pravde Zoran Stojković, čije je ministarstvo formalni predlagač Zakona o amnestiji, juče nije mogao konkretno da odgovori na pitanje „Vesti“ da li regrute koji za novogodišnje praznike dolaze u otadžbinu, a protiv kojih je podignuta krivična prijava zbog neodazivanja vojnoj obavezi, već na granici čeka privođenje.
– Nemojte mene da pitate kako će postupiti policija, jer ta služba nije u našoj nadležnosti – rekao je kratko ministar.
Ministar kaže da je postojala politička volja u vladi da se zakon usvoji i prosledi skupštini na usvajanje po hitnom postupku, ali da je iz skupštine javljeno da je već zatvoren dnevni red za redovnu sednicu.
– Onda je na sednici vlade odlučeno da se zakon pusti u redovnu proceduru. Ne znam zašto neki ministri tvrde suprotno – rekao je Stojković, aludirajući na ministra za dijasporu Vojislava Vukčevića.