Amonijakom nam drogiraju decu

Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, Srbija po broju obolelih i umrlih od bolesti krvnih sudova i srca zauzima prvo mesto u Evropi, a po broju moždanih udara drugo, odmah iza Rusije. Jedan od glavnih uzročnika ovih bolesti je duvan. U Srbiji svake godine od raka oboli 4.360 osoba, a od kardiovaskularnih bolesti više od 30.000 ljudi. Od 100 ljudi koji umru u bolnici, 58 odsto umre od kardiovaskularnih bolesti, a od maligniteta 20 odsto. U oba slučaja, 90 odsto uzročnik smrti je duvan, pokazuju najnoviji podaci Instituta za zaštitu zdravlja Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“. Međutim, te bolesti nisu i jedino zlo koje prouzrokuje korišćenje duvana. Novu nesreću donele su velike duvanske kompanije. O tom zlu pune četiri godine se ćutalo, a nedavno o svemu je progovorio primarijus dr Petar Borović, istraživač Instituta za zaštitu zdravlja Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“.

– Uz dozvolu srpskih vlasti, najveće duvanske kompanije sveta preko svojih novih fabrika duvana u Srbiji drogiraju nam omladinu. Otrovima koje ubacuju u svoje cigarete od naše dece prave teške zavisnike i neizlečive bolesnike. A samo do pre 50 godina Srbija je bila na začelju po broju pušača, na začelju po broju obolelih od kardiovaskularnih i malignih bolesti. Bili smo zdrav narod, danas je srpska nacija jedna od najbolesnijih na Starom kontinentu i prva po broju pušača – otkriva primarijus dr Petar Borović.

Ovaj dugogodišnji „Batutov“ istraživač imenovao je i trovače i otrove.
– Najveće američke duvanske kompanije, pošto su izgubile veliku klijentelu u SAD, krenule su u bezočno očuvanje profita. U svoje cigarete već četiri godine ubacuju enormne količine amonijaka, koji sa nikotinom stvara užasnu zavisnost, ravnu heroinskoj zavisnosti. O tome smo obavestili sve državne institucije, pa i Vladu Srbije – otkriva dr Borović.

A da li samo zbog amonijaka, tek ministri EU zaista su zabranili širenje fabrika duvana na svojoj teritoriji, potvrdio je „Vestima“ Srđan Staletović, zamenik portparola Evropske agencije za rekonstrukciju u Beogradu. Ali je i podsetio da u Srbiji takva zabrana ne postoji. Prema rečima Staletovića, na predlog Evropskog suda pravde, evropski ministri usvojili su niz naredbi o duvanu. Tako proizvođači cigareta moraju da smanje procenat katrana, nikotina i amonijaka, moraju na pakovanju da podebljaju slova upozorenja o štetnosti pušenja po zdravlje, prekinu da na paklice tzv. blažih cigareta pišu – mild“ i „lights“. Ministri EU su zabranili i reklamiranje cigareta na sportskim manifestacijama, međutim, ostale zakone o duvanu, kao onaj o zabrani pušenja na javnim mestima, individualno će donositi same države.

I umesto državne odbrane od trovača, dogodilo se nešto što doktor Borović naziva bezumljem.
– Te kompanije odmah su pritisle siromašne zemlje po obodu Evrope. Samo u Srbiji u poslednjih šest meseci izgradile su pored postojećih još četiri fabrike i to uz blagoslov Vlade Srbije – u Senti, Inđiji, Nišu i Vranju. Tako smo „dobrovoljno“ doveli trovače naše dece u našu zemlju i za naše pare počeli da pravimo naciju zavisnika sa nesagledivim posledicama – objašnjava dr Borović.