Advokat i pravni zastupnik porodice Abazović Duško Tomić rekao je da je veštačenje dokaza pokazalo da Dragomir Abazović, njegov sin Dragoljub i pokojna supruga Rada nisu pucali na vojnike Eufora.
Takođe, utvrđeno je da je na članove porodice Abazović pucano izdaleka i s leđa, naveo je Tomić, rekavši da je od nadležnih iz Centra za veštačenje Banjaluka saznao za ove nalaze, koji su prosleđeni Okružnom tužilaštvu u Istočnom Sarajevu.
– Kod Dragoljuba nisu pronađene barutne čestice, što znači da nije pucao. Utvrđeno je da je pogođen izdaleka, i to s leđa, u donji deo kičme. Metak je napravio izlaznu ranu na stomaku kod pupka – navodi Tomić.
Svet ćuti
Advokat Duško Tomić ističe da je na mestu tragedije video mnogo čaura, kao i rupa na kući.
– Zastrašujuće je to koliko su metaka ispalili na dete i ženu. Zastrašujuće je i to što je Eufor plasirao laž da je dete pucalo. Inače, ovo je prvi put da su mirovne snage u BiH u svojoj akciji ubile ženu i ranile dete. Žalosno je što to nijedna dečja nevladina organizacija, osim Dečje ambasade, nije osudila – kaže Tomić.
Kod Dragomira takođe nisu, kaže Tomić, pronađene barutne čestice. Veštačenje je, dodaje, pokazalo da je i on pogođen izdaleka.
– Da je pucao sebi u slepoočnicu, kao što tvrde u Euforu, pronašli bi na ruci i na rukavu desne strane tragove barutnih čestica. Znači, nije pokušao da se ubije – ističe Tomić.
On navodi da je Dragomirov pištolj pronađen u njegovom džepu, a da meci nisu bili u cevi, već u šaržeru, „što govori da iz njega nije pucano“.
– Jedino su na Radinim rukama pronađeni tragovi čestica, koje asociraju na barutne čestice. Međutim, to je najverovatnije zbog toga što je neposredno pre nego što je ubijena prala suđe deterdžentom od kojeg ostaju čestice slične barutnim. To je i svedok potvrdio, koji je naglasio da ona uopšte nije dodirivala, niti pucala iz puške – kaže Tomić i dodaje da je i na nju pucano izdaleka.
– Da je Rada preživela, ostala bi teški paraplegičar, jer vojnici Eufora nisu dozvoljavali da joj se priđe tri sata nakon što su u nju pucali – navodi advokat porodice Abazović, koji ističe da više „nema dileme da su vojnici Eufora počinili zločin 5. januara kod Rogatice“.
Vojnici ispravno postupili
Komandant Eufora u BiH general đanmarko Kjarini ostaje pri stavu da su pripadnici Eufora ispravno postupili prilikom pokušaja hapšenja osumnjičenog za ratne zločine Dragomira Abazovića, odnosno da su vojnici delovali u samoodbrani.
– Što se tiče istrage, Eufor se ne bavi uzimanjem parafinske rukavice ili nekim drugim forenzičkim postupcima, jer nije u našem mandatu da se time bavimo – rekao je Kjarini.
Prema njegovim rečima, istraga Eufora i sve informacije kojima raspolaže ne navode na zaključak da se događaj odigrao bilo kako drugačije od onoga kako je Eufor već saopštio.
Prema njegovim rečima, simptomatično je što Kantonalno tužilaštvo iz Sarajeva nije nikada poslalo poziv Dragomiru Abazoviću na saslušanje, kao i to što nije izdat nalog za hapšenje MUP-u Republike Srpske ili Agenciji za istrage i zaštitu (SIPA).
– Veoma je interesantno obrazloženje Kantonalog sarajevskog sudstva o puštanju na slobodu Abazovića. Napisali su da mu ne mogu produžiti pritvor, jer nije ni bio u pritvoru. Onda se nameće pitanje zašto je policija desetak dana blokirala bolnicu u Sarajevu u kojoj je ležao Dragomir i da li je cela akcija Eufora bila nezakonita – naglašava Tomić.
Rada Abazović (47) preminula je na operacionom stolu Kliničkog centra u Foči usled povreda zadobijenih tokom hapšenja njenog supruga Dragomira (48), osumnjičenog za ratne zločine, koji je takođe ranjen. U akciji Eufora u porodičnoj kući Abazovićevih u selu Bašić Kula kod Rogatice povređen je i njihov sin Dragoljub (11).
Dragomir Abazović se nalazi na poternici MUP-a Kantona Sarajevo, odnosno na spisku od oko 900 ljudi osumnjičenih za ratne zločine.