NT otkriva čime se bavi američka kompanija Merrill Lynch, koja je dobila status savetnika u privatizaciji Naftne industrije Srbije. Gordana Šifaneli, jedina Srpkinja koja radi u ovoj kompaniji, kategorički odbija insinuacije:
Nisam lobirala kod ministra Predraga Bubala da moja firma dobije posao u NIS-u !
Analize kompanije Merrill Lynch o privredi u Srbiji i Crnoj Gori, uglavnom, se baziraju na faktoru rizika kroz koje naša zemlja prolazi. Uveravam vas da u SAD i posebno u firmi Merrill Lynch danas ne postoje nikakve predrasude o našoj zemlji i njenoj ekonomiji
Stručnjaci banke Merrill Lynch za Srbiju kažu da je „optimistička zemlja“. Oni procenjuju da će se Srbija »verovatno postepeno integrisati« u međunarodne institucije, a da je, s druge strane, »malo verovatno« da će biti uvučena u neke nove regionalne konflikte
Američka kompanija Merrill Lynch dobila je prošlog meseca od Vlade Srbije status finansijskog savetnika u privatizaciji Naftne industrije Srbije. Vlada se odlučila za ovu brokersku kuću iz Amerike jer je Merrill Lynch tražila najmanje: honorar od 900.000 evra i 1,2 odsto od obavljene privatizacije NIS-a. Ostala tri kandidata „Kredit Suis Frst Boston“, francuski „Goldmanom“ i konzorcijum „Morgan“ tražili su svaki za sebe preko milion evra za ovaj posao.
– Meni je drago da mi iz Merrill Lynch nismo bili najskuplji. Poslove oko finansijskih usluga za NIS u kompaniji Merrill Lynch radiće specijalni međunarodni tim. To je posebno odeljenje ove kompanija, koje je već radilo nekoliko projekata privatizacije velikih preduzeća u Kini, Francuskoj i Rusiji. I verujem da će sjajno uraditi privatizaciju Naftne industrije Srbije – uverava nas mlada Beograđanska, savetnik ove kompanije Gordana Šifaneli, jedina Srpkinja u najvećoj brokerskoj kući u Americi.
Kompanija Merrill Lynch je brokerska kuća i investiciona banka, koja se bavi ekonomskim procenama i analizama, globalnom trgovinom, bankarskim investicijama, zdravstvenim osiguranjem u SAD, i savetodavnim uslugama širom sveta.
Firma vredna 31 milijardu dolara
U okviru svojih analiza globalne ekonomije ova firma proučava i privredna kretanja u Srbiji i Crnoj Gori, otkriva nam Gordana Šifaneli:
– U kompaniji Merrill Lynchu, međutim, ne postoji neki poseban ekspert ili tim stručnjaka zadužen samo za Srbiju i NIS. Postoji samo tzv. Međunarodna divizija, koja se bavi istraživanjem ekonomija u tranziciji, a njeni stručnjaci istražuju pojedine privredne grane, kao, na primer, telekomunikacije, energetiku i industrije stranih država. Analize kompanije Merrill Lynch o privredi u Srbiji i Crnoj Gori, uglavnom, se baziraju na faktoru rizika kroz koje naša zemlja prolazi. Tu analizu kao zbirku statističkih podataka i procena pravi naš veliki komjuterski centar. Nije to neki zvaničan izveštaj, kakav pravi Svetska banka već samo lista potreba i potencijala privrede SCG. Uveravam vas da u SAD i posebno u firmi Merrill Lynch danas ne postoje nikakve predrasude o našoj zemlji i njenoj ekonomiji.
Merrill Lynch je najveća američka brokerska kuća. Ima 57.000 zaposlenih, direkciju u SAD i 700 filijala u 36 država sveta, koji su 2004. obrnuli 524 milijardi dolara. Sama kompanija, inača, na američkoj berzi vredi 31 milijardu dolara.
Gordana Šifaneli je dospela u kompaniju Merrill Lynch pre 6 godina. Danas je ova mlada Srpkinja stariji savetnik za esktrabogate Amerikance i jedina žena u Merrill Lynch sa tako visokom titulom. Da bi se zaposlila u ovoj najvećoj brokerskoj kući Gordana Šifaneli je morala da za 24 meseca u firmu dovede što više klijenata sa po 50 miliona dolara. Uspela je to da uradi za duplo kraće vreme.
– Mene je, naime, berzansko poslovanje toliko interesovalo da sam želela da se time bavim tamo gde je berza najjača, u Americi. S obzirom da sam znala čime se Merrill Lynch bavi, kada sam došla u Vašington, okrenula sam telefon ove kompanije i tražila da razgovaram sa direktorom firme u državi Merilend. On mi je rekao da je jako teško dobiti posao u ovoj firmi, ali da me ništa ne košta da pošaljem svoju biografiju. Danima sam ga potom zvala, ali me je direktor Merrill Lynch za državu Merilend primio tek kada sam mu zapretila da ću da mu banem u kancelariju – otkriva nam Gordana Šifaneli i nastavila svoju priču:
– Rekao mi je da moram da ispoštujem njihovu proceduru, da prođem testove karaktera, inteligencije, matematike i finansija. Kada sam to sve položila ponudili su mi posao savetnika. čak su me i pitali za platu, koliko želim. Meni je glava i dalje zujala od njihovih bombi, bila sam totalno zbunjena, pa sam im nabrojala koje račune imam za iznajmljenu kuću, , kola, benzin ishranu, i lupila sam neku cifru. Moji prohtevi su im bili prilično skromni u to vreme, pa su ih izdašno ispunili. Danas je već situacija sa mojom platom sasvim drugačija. Brzo sam naučila koliko vredim.
Srbija “optimistička zemlja”Ova brokerska kuća je osnovana je 1914. godine, kada je čarls Meril, njurjoški kapitalista počeo da investira u berzanske poslove. Predsednik kompanije Merrill Lynch danas je Stenli Onil, inače, Afro-Amerikanac, što je retkost drugim velikim američkim multinacionalnim kompanijama. Lane je ovaj koncern imao gubitke, pa je predsednik Stenli Onil otpustio 9.000 radnika, da bi ovoj kompaniji omogućio smanjenje troškova poslovanja za oko 1,4 milijardi dolara.
Gordana Šifaneli je u kompaniji Merrill Lynch ekspert za porodične investicije: – Ja radim projekte za privatne biznismene i njihove porodice, američka preduzeca i penzione fondove preko osiguranja lica i takozvanih anuiteta. To izgleda ovako: dođe mi američka porodica koja želi da joj se napravi biznis i finansijski plan i projekcija novčanog toka do kraja života i nakon smrti. Uz to treba da im rešim problem kako da prenesu imovinu sa roditelja na decu i ostale potomke, a da plate za to što manje poreze. Jer, u Ameriri poreze moraš da plaćaš i kad umreš. U privredi radim kreditne linije, pravim poslovne planove i kreiram penzioni fond zaposlenih.
Međutim, kao prava Srpkinja aktivna je i u američko-srpskom biznisu. Posle zastupanja firme Merrill Lynch na Sajmu srpske privrede u Las Vegasu, proneli su se glasovi da je Gordana Šifaneli lično agitovala kod članova Vlade Srbije da njena kompanija dobije posao finansijskog savetnika NIS-a, što ona demantuje:
– Ja u Las Vegasu nisam kod ministra Predraga Bubala i ministra Milana Parivodića lobirala da Merrill Lynch dobije posao finansijskog savetnika NIS-a. Zastupala sam kompaniju Merrill Lynch jer sam Srbima američkog porekla nudila poslovnu saradnju oko porodičnog biznisa i porodičnog osiguranja. Slušala sam prezentacije stanja u srpskoj privredi, koje su držali ministri Predrag Bubalo i Milan Parivodić, i iznenadila se koliko je, na primer, Bubalo stručan i za najsitnije probleme u ekonomiji, a kako Parivodić sjajno govori engleski. Dva dana kasnije sreli smo se i na Poslovnom forumu u Vašingtonu, ali ni tada nismo razgovarali o učešću moje firme Merrill Lynch na konkursu za finansijskog savetnika u privatizaciji Naftne industrije Srbije.
Kako nam je rekla Gordana Šifaneli, kompaniju Merrill Lynch su svojevremeno posetili premijer Zoran đinđić, Aleksandar Vlahović i Goran Pitić, koji su se u Vašingtonu 2002. sastati sa potpredsednikom filrme Džefom Frankelom. Krajem septembra 2005. i ministar finansija Mlađan Dinkić je imao razgovore sa ekspertima ove najveće američke investicione banke. Tada je Dinkić uputio zvanična poziv rukovodiocima kompanije Merrill Lynch da u Americi naprave prezentaciju rezultata tranzicije u Srbiji.
Stručnjaci banke Merrill Lynch za Srbiju kažu da je „optimistička zemlja“. Pri tome očigledno polaze od interesa svojih klijenata, potencijalnih trgovaca dugom, koji dobro zarađuju na Srbiji. Oni procenjuju da će se Srbija »verovatno postepeno integrisati« u međunarodne institucije, a da je, s druge strane, »malo verovatno« da će biti uvučena u neke nove regionalne konflikte.
Naša sagovornica zato deli optimizam svojih kolega iz firme Merrill Lynch:
– Ima Srbija dobru ekonomsku i energetsku osnovu za razvoj privrede. Ima Srbija i dosta pametnih ljudi, uz to naši ljudi brzo uče, samo im treba pokazati kako se pojedine stavri rade, posebno iz finansija, bankarstva i berzanskog poslovanja i privatnih penzionih fondova. Ja sve to radim i meni ne bi bilo teško da prenesem svoje znanje kome god da treba u Srbiji. Verujem da ćemo se i mi brzo naučiti da dobro radimo. Mislim da će se NIS tranformisati u jednu modernu kompaniju i da će Srbija i zato dobiti pozitivne ocene od Svetske banke – priznala nam je Gordana Šifaneli, stariji savetnik u Merrill Lynch, najvećoj brokerekoj kući u SAD.
čuvar paučine– Ja sam rođena u Beogradu u leto 1971 godine. Završila sam Prvu ekonomsku školu u Cetinjskoj ulici i Ekonomski fakultet, smer spoljne i unutrašnje trovine 1994. Diplomirala sam na katedri profesora Oskara Kovača, i odmah nastavila poslediplomske studije. Magistrirala sam u aprilu 1997. na poslovanje međunarodnih robnih berzi. Volontirala sam na Beogradskoj berzi u vreme kada je direktor berze bila Pava Zečević i kada se ništa nije radilo.
Prvi posao sam dobila tek krajem 1998. u Ministarstvu spoljnih poslova SRJ, kada je ministar bio Živorad Jovanović. Bila sam pripravnik u vreme bombardovanja i po službenoj dužnosti čuvala zgradu MSP od NATO bombi. Kada je pogođena zgrada Generalštaba VSRJ, nama dežurnima na trećem spratu MSP-a pao je plafon na glave. Posle toga smo čuvali paučinu po MSP-u, što je bilo više tužno nego smešno. Kada mi se to smučilo, pozvala sam tetku iz Kanade i zaomolila je da mi sredi američku vizu.
Udata za Sicilijanca– Moj muž Marko Šifaneli je advokat. On je poreklom sa Sicilije. Govori španski, nemački, francuski i ubrzano uči srpski. Ako bi pitali Marka šta misli o Srbiji, on bi koliko danas krenuo za Beograd. Za Marka je Srbija zemlja iz snova. Voli našu muziku, našu hranu i našu hrabrost. Moji roditelji, naravno, ne vole Ameriku, ne vole što radim i živim u SAD i ne vole što sam s eudala za Amerikanca, ali se navikavaju. Kako smo našeg sina Nikolu krstili u Sabornoj crkvi, spremamo se da dovedemo u Beograd i sina Filipa da ga krstimo. A ja posle Sajma srpske porivrede u Las Vegasu, gde sam se srela sa ministrima Bubalom i Parivodićem, planiram da u otadžbinu dovedem naše poslovne ljude iz SAD da nauče kako se vodi biznis u Srbiji. I kako da američki Srbi investiraju svoj kapital u Srbiju.