Izjava direktora za Balkan i specijalne programe u američkom Sekretarijatu za odbranu Alana Van Egmonda da je Vašington zainteresovan za unapređenje vojnog partnerstva sa Beogradom, u skladu s mogućnostima i datim okolnostima, jasna je poruka Sjedinjenih Država da Srbiju i Crnu Goru vidi kao partnera u globalnoj borbi protiv terorizma, koji ima velike mogućnosti da pomogne u borbi protiv ovog svetskog zla, kaže vojnopolitički analitičar Veljko B. Kadijević.
– Sjedinjene Američke Države sarađuju sa svim državama kada se poklapaju njihovi interesi, pa je to i sada u pitanju – naglašava Kadijević.
– Veoma je dobro što Vašington računa na nas kada je u pitanju borba protiv terorizma, jer bi u suprotnom to značilo naše isključivanje iz tog globalnog svetskog programa. U tom slučaju Srbija i Crna Gora bi bila u velikoj opasnosti, jer je poznato da su registrovani teroristički centri u Bosni, na Kosovu i Makedoniji. U Vašingtonu, međutim, procenjuju da možemo mnogo da pomognemo u borbi protiv ovog zla i to ne samo oružanim suprotstavljanjem, već i obaveštajnim i drugim podacima. Očito je da smo stekli reputaciju pouzdanog partnera Americi.
Direktor za Balkan i specijalne programe u američkom sekretarijatu za odbranu Alan Van Egmond izjavio je, podsetimo, za „Glas Amerike“ da je Vašington zainteresovan za unapređenje vojnog partnerstva s Beogradom, pri čemu je ocenio da Srbija i Crna Gora ima visokokvalifikovane ljude i stručno tehničko osoblje, koje bi moglo da bude angažovano u raznim vidovima mirovnih operacija.
– Aktivnosti u domenu međunarodnih mirovnih operacija su veoma važne. Vojska Srbije i Crne Gore se ponudila da učestvuje u mirovnim misijama, ali još nije uklonjena glavna prepreka – saradnja Beograda sa Haškim tribunalom. Očekujemo da se taj problem reši, da bismo počeli dalje razgovore – rekao je visoki američki zvaničnik i još jednom upozorio na to da je glavna prepreka saradnji izvođenje Ratka Mladića i Radovana Karadžića pred Haški tribunal.
Obaveštajna saradnja
Nabrajajući obaveze koje SCG treba da ispuni na putu evroatlantskih integracija, vojnopolitički analitičar Veljko B. Kadijević kaže da je to, pre svega, nastavak saradnje s Haškim tribunalom i sa zapadnim obaveštajnim službama.
– Potrebno je stvoriti obaveštajnu zajednicu na nivou državne zajednice, telo gde bi se na jednom mestu slivali podaci koje prikupe obaveštajno-bezbednosne agencije Vojske, MUP-a i Ministarstva spoljnih poslova. Takva praksa odavno postoji na Zapadu, a mi kasnimo, i to ne samo u ovoj oblasti, već i u drugim segmentima – kaže sagovornik „Vesti“.