Referendum u Republici Srpskoj, polemike i stranački obračuni

Zvanično, kampanja za oktobarske lokalne izbore u Bosni i Hercegovini nije počela, ali se spekuliše da se već vodi, polemikom o referendumu u Republici Srpskoj.

Na poziv bošnjačkih političara visokom predstavniku u BiH da poništi odluku o glasanju za Dan entiteta, reaguju u Banjaluci.

„Bakir nije taj koji će o tome odlučiti. Ja pozivam narod, čak i u uslovima ako sramno to učini Ustavni sud, i bilo koji osnov eventualno nađe da nešto kao zabrani, da izađemo na taj referendum“, poručio je predsednik Republike Srpske Milorad Dodik.

Dok je za Sarajevo referendum probni balon za otcepljenje, za Banjaluku je to pitanje statusa i života u Republici Srpskoj.

„Ne može doći do mirnog razlaza, neka se niko time ne zamajava. Dakle, ne može doći ni do kakvog razlaza u BiH, ali može doći do konflikata i sukoba“, rekao je predsedavajući Predsedništva BiH Bakir Izetbegović.

S druge strane, Milorad Dodik je rekao da će referendum biti održan 25. septembra, svidelo se to kome ili ne u Sarajevu.

Visoki predstavnik BiH Valentin Incko rekao je u izjavi za N1 da je sve moguće.

„Ja mislim da je prvi korak analiza, da znamo u čemu je stvar. Ni doktor u bolnici ne reaguje odmah. Sve opcije su otvorene. Može doći do suspenzije i zabrane“, rekao je Incko.

Gostu iz Amerike premijer Srbije preneo je da su to iskre koje bi mogle da ugroze Balkan i da je BiH najkritičnija tačka.

„Očigledno je da vlasti u Beogradu pokušavaju da dodatno stabilizuju prilike na Zapadnom Balkanu i mislim da Beograd neće podržavati bilo kakvo antidejtonsko delovanje bilo koje strane u BiH. U tom smislu očekujem da će svojim pozitivnim uticajem na RS uspeti da iznađe najbolje rešenje kako ne bi došlo do dodatnog zaoštravanja ionako loše situacije u BiH“, kaže Dragan Đukanović iz Centra za spoljnu politiku.

Referendum u Republici Srpskoj trebalo bi da bude održan 25. septembra, sedam dana pre lokalnih izbora u Bosni i Hercegovini.

„Postoji sigurna pravna osnova, ustavna i zakonska za referendum. Utemeljenje je na članu 70. i 77. Ustava RS i Zakonu o referendumu i građanskoj inicijativi u RS“,  kaže profesor ustavnog prava na Fakultetu u Banjaluci Mile Dmičić.

Entitetski Ustavni sud je prošle sedmice odlučio da referendum ne ugrožava vitalne interese bošnjačkog naroda u Republici Srpskoj, koji mu se protivi.