Revolt mladića iz inostranstva povodom najave otkupa vojnog roka
Gde regruti da nađu 5.000 evra?
Najava u Ministarstvu odbrane SCG da bi otkup vojnog roka mogao da košta čak 5.000 evra šokirala je mnoge naše regrute širom sveta. Mnogo njih sad se pita kako će uopšte prikupiti pare za to, a većina ih je već izračunala da bi im za plaćanje otkupa vojnog roka trebalo minimum dve godine rada.
Vojislav Vukčević, ministar za dijasporu, smatra da oni koji žive u zemlji nemaju neki interes da otkupe vojni rok niti za to imaju mnogo mogućnosti, ali da oni koji žive u inostranstvu svakako to žele.
– Međutim, 5.000 evra je svakako mnogo, posebno imajući u vidu da u inostranstvu ima dosta studenata i nezaposlenih mladih ljudi koji ne mogu taj novac da prikupe. Ruku na srce ne mogu da ga sakupe ni oni koji rade, jer zavisi od toga kojim poslom se bave, gde rade i koliko dugo – navodi Vojislav Vukčević.
Prema njegovim rečima, pitanje otkupa neće se skoro rešiti jer trenutno se čeka referendum u Crnoj Gori, a i u samoj Vojsci ima dosta nerešenih pitanja.
– Dok se sve to reši proći će dosta vremena, a najbolje rešenje ipak je, čini mi se, profesionalizacija vojske – kaže Vukčević.
Ipak, u nacrtu zakona o odbrani koji se nalazi na sajtu Ministarstva odbrane SCG stoji da se razmišlja o otkupu vojnog roka koji bi trajao do profesionalizacije vojske.
Vukčević kaže da je 5.000 evra cifra koju je upravo Ministarstvo dijaspore iznelo prošle godine i to kao primer i cenu koja se plaća za otkup vojnog roka u Turskoj.
– Međutim, to što u Turskoj plaćaju 5.000 evra za otkup vojnog roka nije merilo i za naše mladiće kojima treba da omogućimo da imaju što bolji kontakt sa našom zemljom. Posebno imajući u vidu da je za poslednjih 15 godina čak 70.000 mladića uzelo samo nemačko državljanstvo kako ne bi služili vojni rok u zemlji – navodi Vukčević.
Vukčević se čudi i samoj Skupštini Srbije u kojoj pojedine stranke kao što su radikali i socijalisti već najavljuju da verovatno neće glasati za zakon o amnestiji regruta.
– Dok oni razmišljaju da li će da usvoje ovaj zakon o amnestiji ili ne, Srbija godišnje gubi na hiljade mladića koji već godinama ne dolaze u svoju zemlju. Posebno je interesantno to što je u samom Odboru za Srbe van Srbije svih 25 članova iz svih parlamentarnih stranaka jednoglasno glasalo za zakon, da bi potom pojedine stranke najavile da za taj zakon neće glasati – iznosi Vukčević.