Kovač je rekao da je poslednji istup premijera Srbije Aleksandra Vučića u Donjoj Gradini u kojem je Hrvatsku optužio za rehabilitaciju ustaštva tek jedan u nizu sličnih nastupa, što govori o kontinuitetu politike Beograda, prenela je agencija Hina.
Podsetio je da je „Vučić i 4. avgusta u govoru u Zemunu akciju oslobađanja okupiranih delova hrvatskog teritorija nazvao ‘zločinačkim konačnim rešenjem“.
„Pritom je koristio izraze poput ‘vađenja srpskih očiju’ i ‘sečenja srpskih ušiju i noseva“, navodi Kovač.
Kovač je postavio pitanje kakav je to rečnik, dodajući da to nisu metafore koje vode stvaranju dobrosusedske saradnje.
Istakao je da nikad niko od predstavnika vlasti u Hrvatskoj nije na sličan način govorio o Srbiji.
„Srbiji će trebati puno pomoći i mukotrpnih reformi kako bi usvojila evropske vrednosti, evropsku retoriku i evropsko postupanje“, naveo je šef hrvatske diplomatije.
Objašnjavajući svoju raniju izjavu da Srbija „nikad neće ući u EU“, Kovač je naveo da se to odnosilo na Srbiju koja sprovodi sadašnju politiku.
„Ponavljam, ovakvom politikom nikada neće ući u EU i Hrvatska će uvesti protivmere zbog progona hrvatskih branitelja nakon što je na graničnom prelazu sa Srbijom uhapšen hrvatski državljanin. Takvo ponašanje, zastrašivanje i provokacije više nećemo trpeti“, izjavio je Kovač.
Potvrdio je da Hrvatska traži od Srbije da konačno dostavi sve podatke o hrvatskim državljanima koji su osumnjičeni ili optuženi, za kojima je u Srbiji raspisana poternica ili kojima je u toj zemlji suđeno u odsustvu.
„U tome nema ničega spornog ako želimo da gradimo dobrosusedske odnose“, izjavio je Kovač potvrđujući da Hrvatska želi da sa Srbijom ima dobrosusedske i partnerske odnose, ali pretpostavka za to ostaje rešavanje bilateralnih pitanja.
Takođe, poručio je da će Hrvatska istrajati u tome da Srbija na putu prema članstvu u EU mora da ispuni sve kriterijume, kao i da će biti strogi i pošteni.
Za razliku od onih sa Srbijom, odnosi Hrvatske sa drugim državama jugoistoka Evrope su dobri uz želje za nastavak izgradnje njihove evropske perspektive, rekao je hrvatski ministar spoljnih poslova.
Dodao je da se to odnosi i na Bosnu i Hercegovinu, za koju je važnije da što pre dobije status kandidata za članstvo u EU.
„To uključuje da BiH mora da opstane kao suverena država u kojoj će sva tri ustavotvorna naroda, Hrvati, Bošnjaci i Srbi biti u potpunosti ravnopravni“, zaključio je Kovač.