Sedam članova Planinarskog kluba Braničevo prošlo je četvoronedeljnu obuku za spašavanje alpinističkim tehnikama u nepristupačnim predelima gde hitna pomoć i slične službe ne mogu da priđu. Nije bilo lako, ali žele da pomažu.
"Samo penjanje zahteva mnogo spretnosti, samim tim, pomoći nekome, ko nije sposoban da se spusti niz stenu je prilično velika teškoća i potrebna je velika spretnost", kaže o svom iskustvu Helena Lambić.
Instruktori kažu da se osnove mogu naučiti za deset dana, ali da bi cela ekipa mogla da se osloni na novog člana, neophodno je bar tri godine aktivnog penjanja, jer je tim najvažniji.
"Mora da se vodi računa kako se krećemo, da gledamo, da smo na oprezu, da komuniciramo, upozoravamo se", kaže Slobodan Žarković, instruktor penjanja i dodao da je povređeni najugroženiji i da je neophodna dodatna pažnja usmerena na njega.
"Uvek deluje tim, a nikada pojedinac", dodaje on.
Ove tehnike spašavanja primenjive su u prirodi i urbanim sredinama. Razvijane su kroz alpinizam koji spada u najzahtevnije sportove, tokom 200 godina.
Predrag Pavlović, predsednik Planinarskog kluba Braničevo kaže da je alpinizam sport koji vas tera da se sukobite sami sa sobom i sa svojim strahovima.
"Kad ste na steni, ne možete da razmišljate ni o kom drugom i nijedan problem nije tako veliki", kaže on.
Projekat finansira Ministarstvo odbrane Republike Srbije i svi obučeni biće na usluzi sektoru za vanredne situacije, kada za to dođe vreme.
rts.pozarevac@rts.rs
+381 12 211 466