SKANDAL SA DODELOM FREKVENCIJA U SRBIJI
PATULJCI POBEDILI GIGANTE
• Nacionalne frekvencije dobile stanice sa skromnim programskim sadržajima, dok su otpale domaće televizije sa kvalitetnim programom i međunarodni giganti poput RTL-a
Odluka Saveta Republičke radio-difuzne agencije (RRA) o dodeli dozvola za emitovanje programa izazvala je oštre reakcije i razočaranje pojedinih stanica koje su ostale bez frekvencija. Saopštenje RRA da će teritoriju Srbije, televizijskim programom pokrivati „Pink“, B92, „Foks“, „Avala“ i „Košava“-„Hepi“, podiglo je i prašinu u javnosti, prvenstveno zbog, po mnogima, kontroverzne odluke da se u ekipi „nacionalnih“ nađu nepostojeća „Avala“ i „Košava -Hepi“ sa skromnim programskim sadržajima, dok su otpale domaće televizije sa kvalitetnim 24-časovnim programom i giganti poput evropskog RTL-a i američkog CMI. Sistem odlučivanja je bio takav, da je sve prepušteno pojedincima koji sede u RRA. Svako od njih je tajno glasao zaokruživanjem stanica na papiriću, s tim da niko od članova Saveta nije dužan da odluku obrazlaže.
Pravo žalbe
Odluku Saveta trebalo bi da potvrdi Agencija za komunikacije koja procenjuje tehničku mogućnost stanica koje su dobile nacionalnu frekvencu, a potom će uslediti izdavanje licenci. Sve TV i radio-stanice koje su ispale iz trke i nezadovljne su odlukom imaju pravo žalbe koju rešava Radio-difuzni savet, a ukoliko nisu zadovoljne tom odlukom mogu se ponovo žaliti i ta žalba će se rešavati u sudskom postupku.
RTL je izrazila razočaranje odlukom Saveta RRA i navela da će o sledećim koracima odlučiti pošto bude detaljno analizirala obrazloženje, koje još nije dobila. RTL veruje da je ispunila sve kriterijume za dodeljivanje licenci, među kojima su ekonomska održivost i uspeh, iskustvo u oblasti radio-difuzije, raznovrstan i kvalitetan program, kao i transparentnost osnivačkog kapitala bili neki od ključnih, navedeno je u saopštenju.
Pokret snaga Srbije , čiji je lider Bogoljub Karić osnivač BK Telekoma, ocenio je u saopštenju da je reč o „političkoj odmazdi“ i uvodu u medijsko jednoumlje i diktaturu.
Ko nije za sebe…
„Košavu“ je 1994. godine osnovala, ćerka Slobodana Miloševića Marija, a finansiralo je14 firmi, među kojima i Naftna industrija Srbije, dok je nacionalna aviokompanija besplatno dovezla opremu iz Milana. Sadašnji vlasnik je biznismen Aleksandar Lupšić za koga se priča da sa vlasnikom TV „Pink“ Željkom Mitrovićem drži časopis „Glamur“ i da je vlasnik tabloida „Skandal“. Iza „Avale“, koja praktično ne postoji i ne emituje program, stoji biznismen Danko đunić, potpredsednik Savezne vlade u vreme Miloševića.
Za radijski program frekvencije su dobili B92, „Roudstar“, Radio „S“ čiji je vlasnik Zoran Anđelković, generalni sekretar SPS, „Fokus“ blizak radikalima, ali i „Indeks“ čiji su urednici i vlasnici bili, predsednik i član RRA Nenad Cekić i Aleksandar Vasić.
BK televiziji uskoro, prema najavama RRA, kao i drugim TV stanicama koje nisu dobile frekvenciju sledi gašenje. Prema rečima Milomira Marića, glavnog i odgovornog urednika te televizije, BK ne odustaje od prenosa svetskog fudbalskog prvenstva na koje je otkupila pravo i sprema se da podnese žalbu na odluke RRA.
Niška TV5 navela je u saopštenju da je s „profesionalnim ogorčenjem i nevericom“ primila vest o dodeli dozvola i ocenila je da je RRA ignorisala sopstvene kriterijume, posebno preporuku o demetropolizaciji medija, odnosno stav da nacionalnu dozvolu treba da dobije bar jedna televizija sa sedištem van Beograda.
Predsednik u restoranu
Predsednik RRA Nenad Cekić, je u vreme dok se CMI predstavljala, sedeo u susednom restoranu. To je ostavilo gorak utisak kod predstavnika ove TV kompanije, vrlo prisutne u regionu jugoistočne Evrope, koji su u slučaju dobijanja nacionalne frekvence, najavili investiciju od 50 miliona evra u Srbiju.