Noć dugih makaza

Vrli novi svet – Mirjana Bobić-Mojsilović

NOć DUGIH MAKAZA

Kada je obaran diktatorski režim Nikolaua čaušeskua, demonstranti su upali u TV studio i prekinuli emitovanje vesti. Zauzimajući televiziju, zauzeli su najvažniji prostor slobode, i taj potez im je u mnogome pomogao da svrgnu omraženi režim diktatorskog para.
U Srbiji, 2006. godine, međutim, dešava se sasvim suprotna stvar. Dikatatorski režim šalje policiju koja upada u sred emitovanja ponoćnog telefakta, i prekida program. BK televizija treba da bude ukinuta na divljački način, u noći dugih makaza kojima su prerezani kablovi televizije. Program se nastavio u foajeu televizije, uz baterijske lampe i priručne mikrofone, a podrška BK televiziji stizala je sa svih strana.
Skandal kakav se retko može videti u Evropi, u Srbiji je izazvao u prvom trenutku šok. Ministar za informisanje i kulturu, Dragan Kojadinović, javio se telefonom u ovu „paniku uživo“ i obavestio građane da iza famoznog papira na kojem piše da se BK televizija ukida, i koji je stigao zajedno sa kordonom policije u ponoć, ne stoji Vlada Srbije.
Pa, ko onda stoji?
Agencija za dodelu frekvencija? Mržnja prema Bogoljubu Kariću? Nepotkupljiva ruka pravde koja presuđuje ni po babu ni po stričevima, ili možda multinacionalni kapital koji ima nameru da se okoristi o ovu frku?
U ovoj ludoj noći, dok u direktnom prenosu, sa zvukom koji se gubi, nacija posmatra sramotu čitavog medijskog prostora, jedino što mi pada na pamet jeste paradoksalna misao da bi ovaj slučaj, mogao da Koštunicu i njegovu vladu mnogo košta. Gašenje BK televizije, izvečeri, za celu istinu, u ponoć, sa čupanjem kablova, može da se ispostavi kao daleko opasnije ogledalo ove vlade, nego sve kritike koje su joj upućivali i njeni najoštriji kritičari.
Suviše, cela ova priča podseća na sve one strašne i sramne trenutke u kojima je vlast u Srbiji na brutalan način gušila slobodu medija – od Mitevića na RTS zbog čega su organizovane demonstracije 9. marta 1991. preko ukidanja Studia B, B92 i mnogih lokalnih medija, da bi, bez obzira na to šta neko misli o Bogoljubu Kariću, ova stvar mogla da prođe kao „puj pike ne važi“. Jer, BK u ovom trenutku nije personifikacija Bogoljuba Karića, nego je personifikacija napadnute slobode. Dok je službenik policije isključivao kablove, napolju se okupljala sve veća masa ljudi.
Šest godina posle 5. oktobra, niko nije mogao da sanja da je ovako nešto moguće da se ponovo desi. A sve se ponavlja – dok se narod okupljao ispred BK televizije, dok su podršku davali i političari iz opozicije, na drugim televizijama – sve je bilo nekako prolećno lepo – tekli su filmovi i reklame i serije, i niko da dojuri da slika i direktno prenosi ono što, kako vidimo, može svakom da se desi. činjenica da druge televizije nisu dojurile da direktno prenose ono što svakog trenutka može da nestane sa naših ekrana, govori najrečitije o njihovoj profesionalnosti. Za to vreme, svetske agencije i televizije slale su sliku iz Beograda, dok su srpski mediji mirno spavali.
„Ovo je vlada zlih namera“, rekao je Rajko Danilović, i posle njegovih reči i ovoga što smo gledali u sred noći, treba da se malo zamislimo. Doda li se svemu ovome i činjenica da BK televizija ima ekskluzivno pravo prenošenja fudbalskog prvenstva u Nemačkoj, cela ova priča postaje daleko zamršenija nego što na prvi pogled izgleda. Neće biti da se u ovom trenutku radi samo o tome da je u proteklih nedelju dana, napadajući odluku Radiodifuzne agencije o dodeli nacionalnih frekvencija, BK televizija prekršila Zakon o javnom informisanju.
Kad se otima, ovde se otima brutalno.
Iako upravo na ovoj televiziji postoji emisja „Nije srpski ćutati“, izgleda da je ovim povodom, bar što se tiče medija, u Srbiji zavladao muk.

DRAMA U SEDIŠTU BEOGRADSKE TELEVIZIJE

NOćNI PREPAD NA BK

• Policija, po nalogu Radiodifuzne agencije, upala u prostorije BK televizije i prekinula program • Protest novinara širom Srbije

U sedište RTV BK Telekom u noći između utorka i srede, u 00.19 časova upala je policija, posle čega je prestalo emitovanje programa ove televizijske stanice. Do prekida je došlo na osnovu odluke Saveta Republičke radiodifuzne agencije donete u utorak uveče da se ovoj TV privremeno oduzme dozvola za emitovanje programa. Odluku je potpisao predsednik saveta, bivši urednik i suvlasnik radio Indeksa Nenad Cekić. Odluka je obrazložena kršenjem propisa o radiodifuziji, na osnovu upozorenja RRA, proleća 2004. godine tokom predizborne kampanje za predsednika Srbije, kada je BK emitovala znatno više priloga o lideru Pokreta Snaga Srbije Bogoljubu Kariću u odnosu na ostale kandidate.

Policija po zakonu

MUP Srbije je potvrdio da je u utorak uveče dobilo zahtev RRA da „u skladu sa zakonom pruži asistenciju u primeni njihove odluke da se privremeno obustavi emitovanje televizije BK.
– Pošto je RRA nezavisno regulatorno telo koje je izabrala Skupština Srbije, MUP je imao zakonsku obavezu da pruži traženu asistenciju u primeni te odluke. MUP ne odlučuje o radu medija niti će donositi bilo kakve odluke kada su u pitanju mediji, jer je to u potpunosti izvan nadležnosti policije. Pripadnici MUP-a svoj posao pružanja zakonske asistencije obavili su profesionalno i korektno i delovali su isključivo u skladu sa zakonom -navedeno je u saopštenju.
Ministar finansija Mlađan Dinkić pokomentarisao je upad policije u prostrojije BK televizije rečima da je policija samo asistirala, a da je odluku o kažnjavnju te televizije donela RRA.

Kako bi nalog RRA o zabrani emitovanja bio i realizovan pred sedište ove medijske kuće u sred noći stiglo je petnaestak policijskih kola sa četrdesetak policajaca. Deo njih je ušao u zgradu. Zaposleni na BK su se okupili u holu zgrade, protestvujući i tvrdeći da je odluka RRA nelegitimna i da neće dozvoliti da bude sprovedena, a BK je nastavila da emituje uživo sva dešavanja u zgradi ove TV. Policija se iz zgrade povukla u 2.30 iza ponoći, a potom se razišla i većina zaposlenih.

Opet na satelitu

Televizija BK ponovo je, posle višednevnog prekida, nastavila da emituje svoj program preko satrelita za gledaoce u inostranstvu. Pre nekoliko dana, zbog neizmirenih računa, program ove televizije bio je skinut sa satelita.

Sva novinarska udruženja osudila su ponašanje RRA i ovaj način kažnjava medija, a zaposleni u Studiu B odbili su da isključe repetitor BK na zgradi Beograđanke, pa je policija morala sama to da uradi. Juče kasno poslepodne održan je i javni sastanak glavnih urednika beogradskih medija ovim povodom.
Direktor programa BK TV Dragan Nenadović tvrdi da je odluka bez potpore u zakonu, jer bi izmenama zakona o radiodifuziji tek trebalo da se precizira način gašenja programa.

Privremeno gašenje?

Odlukom Saveta RRA, Televiziji BK privremeno je na 30 dana, oduzeta dozvola za emitovanje programa, a odluka podrazumeva i isključenje predajnika. Ova TV stanica nema pravo žalbe na tu odluku Saveta. članovi Saveta izričito su naglasili da ta kaznena mera nema veze sa njihovom odlukom o dodeli nacionalnih frekvencija i da BK TV i dalje ima pravo na prigovor na tu odluku.

– Mi smo preko svojih izvora u utorak u 20,30 saznali da će nas ugasiti, što se i desilo nekoliko sati kasnije – objašnjava Nenadović. On kaže da ga ne bi čudilo da se zgradi gde je BK isključi i struja, jer se i to događalo nekoliko puta do sada.
Advokat ove medijske kuće Rajko Danilović je izjavio da je odluka RRA početak uvođenja diktature u Srbiji nalik onoj koja je vladala u vreme predsednikovanja Slobodana Miloševića. On je dodao da je ta odluka nezakonita i da će od Vlade Srbije tražiti izuzeće Saveta RRA, jer je Vlada nadležna da odlučuje o frekvencama.

Stop i preko kabla

U sredu iza ponoći emitovanje je prestalo u nekim delovima Beograda koji ovu stanicu prate sa repetitora na palati „Beograđanka“ i Torlaku, a juče prepodne i preko državnog kablovskog operatera SBB PTT. Od 10 časova pre podne program se ne vidi u celoj Srbiji, jer ga ne emituju ni drugi repetitori, ni kablovski operateri.
– Odluku o prestanku emitovanja tog programa dobili smo od RRA i po zakonu smo dužni da je ispoštujemo. Odluka je stigla oko 10 časova ujutru – rekli su u kompaniji „Radijus-vektor“ jednom od provajdera kablovske televizije.

Potpredsednik Saveta RRA Aleksandar Vasić je međutim odbacio tu mogućnost
– Tako nešto nije predviđeno Zakonom o radiodifuziji. Vlada nije nadležna da odlučuje o Savetu, jer ga nije ni izabrala, već Skupština. Na potezu je država i ukoliko institucije ne sprovedu odluku nezavisnog regulatornog tela izabranog u Skupštini, onda nema smisla postojanje Zakona, niti RRA – kazao je Vasić.

Krupni kapital

Urednik BK televizije Miodrag Popov ocenio je da je odluka RRA uslovljena raznim interesima gde glavnu reč ima veliki i mali kapital.
– Veliki deo marketinškog kolača koji smo mi uzimali, sada će preuzeti dve najjače televizije RTS i Pink, tako da u narednih šest meseci niko neće moći da im parira, jer kome je interes da se reklamira na Avali ili Košavi – rekao je Popov za „Vesti“.

Bivši potpredsednik Vlade Srbije Žarko Korać, jedan od autora Zakona o radiodifuziji, ne spori da RRA ima ovlašćenje da donese odluku o zabrani emitovanja ukoliko proceni da je programski sadržaj nepropisan.
– Pitanje je zašto nisu reagovali prethodnih godina kada su TV Most socijaliste Dušana Bajatovića, i „Košava“ koja je čak dobila nacionalnu frekvencu, emitovale pornografske sadržaje – kazao je Korać, zapitavši se zašto RRA ne primenjuje dosledno zakon.

Podrška

U noći gašenja TV BK zaposlenima su podršku pružile mnoge ličnosti iz političkog i kulturnog života Beograda: Vladan Batić, predsednik DHSS-a i Meho Omerović iz SDP-a, glumci Jelica Sretenović i Petar Božović, vlasnik dnevnih listova „Glas javnosti“ i „Kurir“ Radisav Rodić, predsednik Romske kongresne partije Dragoljub Acković i mnogi drugi.

Ekipa Vesti