Više od pola miliona stranaca u Švajcarskoj može konačno da odahne, jer im uskoro neće više biti potrebne vize za tranzit preko teritorije EU (članica Šengenskog sporazuma). Ovakvu odluku doneo je Evropski parlament u Strazburu na zasedanju održanom u četvrtak. Tom prilikom je boravak u Švajcarskoj konačno priznat kao dovoljna garancija za slobodan prolaz kroz EU na putu ka otadžbini za državljane tzv. trećih zemalja. Ovu odluku će morati još da odobri Savet ministara EU.
Prilikom glasanja u Evropskom parlamentu u Strazburu odluka je prihvaćena gotovo jednoglasno – za usvajanje su glasala 403 poslanika, protiv je bilo samo njih osam, a uzdržan 31. U Strazburu se očekuje da će i ministri isto tako složno podržati ovu odluku, koju su naši zemljaci željno iščekivali godinama, dok su stajali u dugim redovima ispred konzulata čekajući na vizu kao dozvolu prolaza ka zavičaju. Pre nego što evropski ministri odobre ovakvu odluku, obaviće se neophodne tehničke pripreme oko njenog konačnog teksta i prevođenja na jezike zemalja članica EU.
Zadovoljni sindikalci
Švajcarski sindikat UNIA i Forum za integraciju migranata pozdravili su odluku evropskih poslanika i ponovili poznati podatak da su u čak 94 odsto slučajeva do sada izdatih šengenskih viza radilo zapravo o tranzitnim vizama. Zato je i ova odluka bila važna kao vid rasterećenja putnika.
Kada i to prođe, svi naši zemljaci koji poseduju švajcarske dozvole boravka B i C biće oslobođeni obaveze da vade vize pred polazak na put. U Sekretarijatu Saveta Evrope juče nisu umeli da kažu kada će to zvanično stupiti na snagu, ali se već sada zna da će Austrija istrajati u nameri da do kraja svog predsedavanja EU, dakle do kraja juna, završi i ovaj posao. To znači da će olakšica za naše građane važiti već u vreme letnjih godišnjih odmora. Jedan od razloga za žurbu imaju i sami Austrijanci, jer je konzularno odeljenje njihove ambasade u Bernu već godinama prosto zatrpano zahtevima za izdavanje viza za oko pola miliona žitelja zemalja koje su izvan EU.
Kroz EU pet dana
Odluka EU je jednostrano priznavanje boravišnih dozvola izdatih u Švajcarskoj (i Lihtenštajnu), a olakšica se odnosi samo na proputovanje preko teritorija zemalja članica Šengenskog sporazuma, i to u trajanju od najviše pet dana. Ovakvo rešenje iz Strazbura, posle konačnog odobrenja Saveta ministara EU, biće obavezno za sve šengenske zemlje.
Za konačno usvajanje odluke o ukidanju viza deo zasluga pripada i Britancu Majklu Kešmenu. Ovaj laburistički poslanik je kao izvestilac Evropskog parlamenta u potpunosti podržao sve one koji su se zalagali za tu olakšicu. Za njega ove vize nisu bile samo velika administrativna prepreka slobodi kretanja, već i „nepravedni postupak i trošak za državljane trećih zemalja“.