Sporazum sa EU o readmisiji
Vraćanje ilegalaca uslov za jeftinije vize
Potpisivanje sporazuma o readmisiji Srbije sa zemljama EU neophodan je uslov da bi građani naše zemlje, uprkos odluci EU o poskupljenju viza, i dalje dobijali vize po dosadašnjoj ceni od 35 evra. Takođe, sklopljeni sporazumi o readmisiji poboljšaće poziciju naše zemlje u predstojećim pregovorima o viznim olakšicama koje EU može da ponudi pojedinim kategorijama građana Srbije.
Ovakvim sporazumom naša zemlja se obavezuje da prihvati sve državljane SCG koji u zemljama EU borave ilegalno. SCG je do sada ratifikovala 15 sporazuma o readmisiji i potpisala još dva, sa Francuskom i Kanadom. Do sada su potpisani sporazumi sa Nemačkom, Švajcarskom, Švedskom, Danskom, Italijom, Belgijom, Holandijom, Luksemburgom, Austrijom, Slovačkom, Mađarskom, Slovenijom, Hrvatskom, i BiH.
Od formiranja SCG u februaru 2003. godine u našu zemlju je vraćeno više od 10.500 građana koji su ilegalno boravili u zemljama EU, dok je oko 5.000 povratnika na beogradski aerodrom stiglo u pratnji policije ili medicinskog osoblja.
Naša zemlja treba da potpiše još 11 sporazuma o readmisiji, među kojima su sporazumi sa Makedonijom, Grčkom, Rumunijom, češkom, Poljskom i Velikom Britanijom. Ipak, prema rečima Tanje Miščević, šefa Kancelarije Vlade Srbije za pridruživanje EU, Evropska komisija spremna je da u ime svih 25 zemalja članica EU potpiše jedan sporazum o readmisiji sa Srbijom. Ona kaže da će na snazi i dalje ostati već postojeći sporazumi o readmisiji.
Jelena Marković, zamenik ministra za ljudska i manjinska prava, navodi da procene Međunarodne organizacije za migracije govore da više od 150.000 državljana SCG živi u Evropi bez prava boravka i da moraju biti vraćeni u matičnu zemlju.
Moguće je da je taj broj daleko veći, pošto podaci Vlade Nemačke govore da se u ilegalnom statusu u toj zemlji nalazi čak oko 100.000 građana SCG. Osim Nemačke, veliki broj naših državljana bez papira boravi u Švajcarskoj, Austriji, Holandiji, Italiji, Luksemburgu. Prema podacima Saveta Evrope iz 2003. godine, 30.000 građana SCG bilo je na spisku za vraćanje iz Nemačke, 12.000 iz Holandije, 3.000 iz Belgije, 3.000 iz Švajcarske, i isto toliko iz Luksemburga.
Markovićeva kaže da Ministarstvo ne raspolaže preciznim podacima jer se odliv naših građana u zemlje Zapadne Evrope nastavlja, a dodatan problem je u tome što se među njima nalazi i veliki broj građana sa Kosova.