Podsetnik za srpske pregovarače
Moć Kosova
Kada je 1912. na belom konju prvi ujahao u oslobođenu Prištinu, iz koje behu potisnuti Turci, veliki Milan Rakić je veoma dobro znao da se time zatvara grandiozni krug. Kao kada se ličnost vrati u svoju biografiju i kada se narod vrati u svoju istoriju. Koracima njegovog belca koračala je Pravda. Pravda na koju se čekalo četiri i po veka.
Kroz oči pesnika, diplomate i vojnika na tu zemlju i taj grad gledala su pokolenja stradalnika i anonimnih čuvara „zrna iz kojeg će sve ponovo nići“. Diplomata je i u tom potresnom trenu ostvarenja sna mogao zamisliti da će se u budućnosti pojaviti nove sile koje će Srbe primorati da pod borbom privremeno ustuknu sa Kosova. Ali teško da je diplomata, pesnik i pogotovu vojnik mogao prihvatiti pomisao da će Srbi jednom biti naterani da za sudbinu svetinja igraju sa bašibozukom i mafijom jednu nameštenu utakmicu, da učestvuju u grozničavoj trci na sobnim biciklima. Još teže je mogao prihvatiti da će, kad je o Kosovu reč, pravo na hrabrost i uzvišenost biti ismejano i ukinuto, zamenjeno vrednostima „čmara sveta“ i „ideologijom droba“.
Ali, eto, biva, dođu i takva vremena.
MAMAC ZA FAUSTE
Slobodan Antonić je poslednji u dugom nizu onih koji su smireno, bez patetike, ispisali tu važnu rečenicu: „Kosovo za Srbe nije stvar racionalnosti, ono je stvar identiteta.“ Sopstva. Duše. Pregovarati o Kosovu znači cenkati se oko duše. Faustovska situacija, opasna za svakog aktera sasvim konkretno i direktno. To je tačka gde prestaje politika, a počinje sudbina.
Milošević je imao pljačkašku hiperinflaciju, piramidalne banke, podržavljenu mafiju, pola miliona demonstranata pod prozorom i toliko izbeglica na granici, davao je stare srpske gradove i regione kao raskalašne napojnice u dejtonskoj krčmi, izručio je Krajinu i omogućio Hrvatskoj najveću simulaciju pobede u istoriji ratovanja na ovim prostorima. Ali je čvrsto držao kormilo i uživao, nemojmo se lagati, većinsku podršku. Pao je tek kad je napustio Kosovo, ne shvatajući ni do danas da je nadasve time nepovratno presudio sam sebi i da se to nije moglo pokriti stupidnim frazama iz „Dnevnika 2“ RTS-a. Da je sve drugo sačuvao a napustio Kosovo, isto bi prošao. To više nije bila politika nego lična sudbina. To nije taktičko pitanje, ili dosetka marketinških mrdalica, nego granica između biti i ne biti.
Više mu se nije moglo dogoditi ništa što nije zaslužio.
I ako neko od njega ipak napravi heroja i mučenika, biće to upravo oni koji mu sude što je uopšte pokušao, makar i katastrofalno pogrešno, da brani Kosovo.
Ne zaboravimo ni ovo: Milošević nije ni prvi ni poslednji visoki srpski političar kome je Kosovo bilo strašno sudilište, ili im je zbog Kosova presuđeno. Bilo je, videli smo, i više „smrtnih slučajeva“.
Oni na čijim imenima se danas zaustavila kuglica za vođenje pregovora moraju, zbog Srbije i zbog sebe, biti svesni ovakvog metapolitičkog značenja i moći Kosova. Nekada bi se reklo: posvetiti se ili propasti. Modernom uhu bi to isto trebalo kazati drukčije, ali u oba slučaja konsekvence su jasne i lične.
NIJE GOTOVO
Pozicija srpskih pregovarača jeste teška, ali i čista. Sada, kad su najzad sabrani i imenovani, svako normalan u ovoj zemlji dužan je da im barem ne odmaže. Od sad do okončanja „pregovora“, Srbija mora postati zemlja u kojoj su paščad vezana, a kamenje razvezano. Nikakav defetizam, malodušnost, „ironijski diskurs“ ili ideal potrošačke korpe ne smeju im biti dodavani u breme.
Takav pristup Kosovu nije nikakva „mitomanija“ ni „grcanje u nacionalnom sentimentu“, kako se rugaju beogradsko-kumrovački svršeni kursisti američkog nacionalizma. To je pravo na vernost naspram podljudskog pragmatizma, prednost visine nad debljinom, srca i glave nad stražnjicom. To je konačan odgovor na pitanje: „Šta ti je važnije – čast ili život?“
Onaj ko kaže da Srbija danas bira između Evrope i Kosova pokušava da nas slaže i da nam ukine ma kakav izbor. Onaj ko tvrdi da će „sve biti završeno i bez srpskog pristanka“ ili je neznalica, ili varalica. Relevantan srpski potpis – ne Svilanovićev ili Draškovićev, naravno – predstavlja jedinu prevodnicu iz užasnog dalekosežnog nasilja nad Srbijom u kakav-takav legalizam. I nije nikakva tajna šta će sve biti činjeno da se takav potpis iznudi. Ali taj srpski potpis, uz strpljenje i kreativan pristup u okviru dopustivog, najmoćnije je pregovaračko oružje u srpskim rukama.
U krajnjem slučaju, niko u srpskom timu i u Srbiji ne sme zaboraviti: Kosovo može biti oteto, može biti izgubljeno, ali ne sme biti dato. Nikada, ni pod kakvim uslovima. Kosovo nije puka teritorija koja može biti kompenzovana nečim drugim: novcem, statusom, drugom teritorijom. Oteto ili izgubljeno Kosovo – to je uvek bilo privremeno stanje. Dato Kosovo je trajno, neizbrisivo prokletstvo. Ruka koja svojim potpisom daje Kosovo je ruka ubice Srbije. A prema takvima neće imati milosti ni Bog ni rod. čak ni dušmani.
EVROPA NACIJA