U centru grada Albanac vređao srpske velikodostojnike, a svi učesnici konferencije ispraćeni pogrdnim povicima i ispruženim srednjim prstom
Svi učesnici međuverske konferencije o mirnom zajedničkom životu i dijalogu koje je juče završena u Pećkoj patrijaršiji potpisali su zajedničku izjavu i kojoj se ističe da su mržnja i rat poraz i tragedija za sve, a da pomirenje i praštanje vode u slobodu sve i svakog.
Uprkos zalaganju velikodostojnika skup u Peći nije završen bez incidenata. Svi učesnici konferencije, ali i srpski i albanski novinari, posle potpisivanja izjave, u jednom autobusu sa oznakama UN-a obišli su sve verske svetinje u Peći. Verske vođe su posle toga prošetale glavnom ulicom. Po povratku iz džamije jedan Albanac je počeo da psuje srpske velikodostojnike. NJega je policija odmah izdvojila, a oko autobusa UN-a okupilo se nekoliko desetina Albanaca koji su učesnike konferencije i novinare put manastira Visoki Dečani ispratili pogrdnim povicima i ispruženim srednjim prstom.
Prethodno je predsednik opštine Peć Alji LJaljići, na konferenciji za novinare, mimo protokola postavio pitanje zašto u tekstu izjave stoji termin Kosovo i Metohija, a ne samo Kosovo. Organizatori su mu odgovorili da su upotrebili pravni naziv koji koristi međunarodna zajednica, a on je nezadovoljan ovim odgovorom u Pećkoj patrijaršiji održao mini-konferenciju za novinare za albanske medije.
U dva dana konferencije svako od učesnika je govorio na maternjem jeziku, a bili su angažovani prevodioci za engleski i albanski. Međutim, kako „Vesti“ nezvanično saznaju pri onim gorućim temama prevodioci su ostali bez posla zato što su Albanski predstavnici verskih zajednica naprasno progovorili srpski.
Visoki predstavnici Srpske pravoslavne crkve, rimokatoličke crkve, Islamske zajednice Kosova, Protestantske evangelističke crkve i Jevrejske zajednice u dva dana konferencije razgovarali su o ključnim pitanjima i vrednostima koje su zajedničke, ali i pokušali da ustanove neke zajedničke inicijative za unapređenje pomirenja i mira, uzajamnog poštovanja života i saradnje.
„U pomirenju sa prošlošću mi priznajemo da su sve zajednice stradale. Izražavajući žaljenje zbog patnje drugih molimo se da ta patnja više ne bude kamen spoticanja koji sprečava naše kretanje ka otvorenoj budućnosti, nego razlog uzajamnosti i dublje odgovornosti jednih za druge pred Bogom, navodi se između ostalog u njihovoj zajedničkoj izjavi.
U pisanoj izjavi koja je usvojena na engleskom jeziku predstavnici svih verskih zajednica takođe su osudili uništavanje svih crkava, džamija, grobalja i drugih verskih mesta.
Medijima je u pres materijalu trebao da bude podeljen i prospekt sa kulturnom i turističkom ponudom Peći u kom je između ostalog stajalo da se Kosovo graniči sa Albanijom, Srbijom, Makedonijom i Crnom Gorom. Samo nekoliko časova pre početka konferencije to su videli predstavnici srpske crkve i izdejstvovali da se brošura povuče što je i učinjeno.
Kamenice na novinare iz Beograda
Srpski novinari zasuti kamenicama u Dečanima, a vladike SPC odustale od šetnje centrom tog mesta
Srpske vladike, predvođene mitropolitom crnogorsko-primorskim, Amfilohijem, prvi su crkveni velikodostojnici koji su, sedam godina od dolaska NATO na Kosmet, imali mogućnost da prošetaju centrom Peći. Na zaprepašćenje Albanaca, oni su, pod budnim okom karabinjera i policajaca, prošli korzom, demonstrirajući tako poruku međunarodne zajednice, ali i albanskih lidera da na Kosovu, da je „bezbednost svih na zavidnom nivou“. Zbog te iste bezbednosti koja je „na zavidnom nivou“, vladike, ali i predstavnici međunarodne zajednice, po izlasku iz džamije u Peći, koja se nalazi pored pijace, u sredu po podne, brže-bolje uleteli su u autobus koji ih je prevozio, a na kraju i odustali od slične šetnje koja je bila predviđena centrom Dečana. Ponašanje nekoliko stotina Albanaca ni malo nije upućivalo da bi se „izljubili“ sa gostima…
Na kraju, u tu „bezbednost na zavidnom nivou“ uverili su se i srpski novinari koji su, praćeni bornim kolima i transporterima Kfora, po povratku iz manastira Visoki Dečani bili kamenovani. Kako nije bilo povređenih, a nijedna kamenica nije polupala staklo, tako je i ovaj incident ostao za „uspomenu i dugo sećanje“, nešto kao razglednica sa Kosmeta.
Albanci imaju gde
Rabin Isak Asijel je izazvao dosta pažnje, posebno posle odgovora na pitanje albanskog kolege da li se stradanje Albanaca može porediti sa stradanjem Jevreja.
– Gospodine, vi imate matičnu državu. Mi Jevreji nismo imali gde – kratko je odgovorio.
Ovo su samo neka do zapažanja sa završene međuverske konferencije o mirnom zajedničkom životu i dijalogu koja je, početkom ove nedelje, okupila lidere svih verskih zajednica na Kosmetu.
Prvi put, takav skup je organizovan u južnoj srpskoj pokrajini, a domaćin je bila Pećka patrijaršija. Srpsku pravoslavnu crkvu predvodio je mitropolit Amfilofije, rimokatoličku crkvu generalni vikar LJuš đerđi, islamsku zajednicu Kosova Muftija Naim Trnava, evangelističku crkvu pastor Artur Krasnići, a jevrejsku zajednicu rabin Isak Asijel.
Iskušenica Veselinka
Tokom trajanja konferencije većina monahinja Pećke patrijaršije je izbegavala da se pojavljuje. Među njima se nalazila i Veselinka Zastavniković, prva žena predsednika Srbije Borisa Tadića.
Ova prelepa žena je otišla u manastir 2002. godine i dalje je iskušenica, a prema nekoj uobičajenoj praksi, ona će najverovatnije sledeće godine da se zamonaši.
Veselinka se u manastiru uglavnom bavi oslikavanjem ikona i oko životinja. Sa lica retko skida prelep i blistav osmeh, ali odbija da govori o svom životu pre manastira. Tu njenu odluku poštuju i svi drugi u manastiru.