Ako se realizuju planovi povratnika iz Švajcarske Milinka Andrića, vlasnika hotela „Izvor“ u Radaljskoj Banji, lekovita voda iz ovog kraja mogla bi uskoro da se nađe na Bliskom istoku, tačnije u Siriji. I sve to zahvaljujući entuzijazmu zemljaka, koji je po povratku u otadžbinu, otvorio hotel. To je bio prvi korak, a sada je Andrić spreman da ide i dalje.
– Bez straha sam u Srbiji uložio teško zarađen novac, u nameri da ova banja bude poznatija jer to zaslužuje sa svojim okruženjem, netaknutom prirodom i vodom koja je po lekovitosti kvalitetnija i od nekih poznatih domaćih banja. Na 300 metara od hotela nalazi se lekoviti izvor, dobar za očne bolesti, posebno mrenu, a do njega je i izvor „gvozdene“ vode koja reguliše nivo šećera u krvi. Prvo ću nju da flaširam, a onda i „očnu vodu“ – priča Milinko o planovima dok stoji ispred svog hotela izgrađenog po svetskim standardima, na četiri nivoa, s trenutnim kapacitetom od 74 ležaja.
Za zdrave i bolesne
Radaljska Banja ima kvalitetnu, negaziranu, slabomineralnu vodu koja sadrži više od 50 elemenata, čija je temperatura 31 Celzijusovih stepeni, s prirodnim izvorištem na dubini od 380 metara.
Lekovite vode pomažu kod zapaljenskih oboljenja reumatizama, artritisa, degenerativnog reumatizma, artroza, spondiloza i vanzglobnog reumatizma svih oblika.
– Već imam predugovor sa Sirijom, koja je veoma zainteresovana, a u pregovorima sam i sa Slovenijom. Nabavio sam punilicu i prateću opremu za flaširanje 2.000 litara na sat. Voda ide iz zemlje, filtrira se i flašira i kad posao krene, mnogo će značiti za ovaj kraj jer će zdrava voda biti plasirana i na domaćem tržištu – kaže Milinko koji želi da proširi i smeštajne kapacitete otkupljivanjem i susednog hotela „Radalj“, sa 45 ležaja.
Andrić je gotovo osam godina proveo u Lucernu, a danas želi da stečeno znanje, iskustvo i novac uloži u svoj kraj. Zato i veruje da će ova banja biti pravo otkriće za domaće i strane goste, kada se turisti na licu mesta uvere kakva se blagodet krije u ovom kraju Srbije.
Na redu je i put
Banja je udaljena od Malog Zvornika 12, Loznice 2,1 a Beograda 146 kilometara. Za sada je njen najveći problem nedostatak odgovarajuće putne infrastrukture.
– Radi se o samo pet kilometara puta od magistralne deonice, koji će nadamo se biti gotov ove godine – objašnjava Andrić.
– Pozivam i zemljake iz inostranstva da dođu. Neće se pokajati jer za pansion od 1.050 dinara nudimo domaću atmosferu, trpezu sa projom od kukuruznog brašna, pogačom, rađevskim sirom i kajmakom, pršutom, rečnom i jezerskom ribom i srpskim specijalitetima. Uživaće u moderno opremljenim sobama i u 12 specijalno instalisanih kada, s toplom kupkom za lečenje reumatskih oboljenja, a sve pod nadzorom medicinskog osoblja -poručuje naš sagovornik.