Na srpskoj granici

Udruženje osiguravajućih društava Austrije obratilo se ovih dana Konzularnom odeljenju Ambasade Srbije u Beču sa molbom da se reše problemi oko navodnog nepriznavanja zelenih karata na granicama Srbije i Crne Gore. Naime, pojedini vozači požalili su se Birou za zelenu kartu u Beču da su im pripadnici pogranične policije MUP-a Srbije odbijali da na granici priznaju zelenu kartu samo zato što je na njoj oznaka države Srbije i Crne Gore.
„U pojedinim slučajevima zelena karta nije prihvatana i vlasnik vozila je za ulazak u zemlju morao da plati granično osiguranje“, stoji u službenoj žalbi Udruženja osiguravajućih društava u Austriji.

Međutim, Udruženje osiguravajućih društava Austrije insistira da su zelene karte na kojima stoji oznaka SCG i dalje važeće, pošto za Srbiju i Crnu Goru ne postoje zvanične nove međunarodne oznake.
„Nije bilo moguće izdati nove zelene karte, pošto Srbija i Crna Gora nemaju zvanične međunarodne nazive, a uz to Crna Gora nije ni članica sistema zelenih karata“, naglašeno je u austrijskom Udruženju.
U Udruženju osiguravajućih društava u Beogradu kažu da su čuli za navodne neprijatnosti, ali da nema nikakve zvanične potvrde da je do nezakonitog postupanja Pogranične policije zaista i dolazilo.

– Ranijih godina događalo se da nam se građani žale jer im je, navodno, naplaćeno granično osiguranje, iako su posedovali važeću zelenu kartu. Ali, kad bismo im zatražili da i dokumentima dokažu da su oštećeni, događalo se da nam pokazuju razne carinske deklaracije koje su greškom pomešane sa polisama osiguranja – kaže za „Vesti“ Snežana Sremčević načelnik Biroa za zelenu kartu u Udruženju osiguravajućih društava u Beogradu.
U svakom slučaju, da se ne bi dogodilo da su glasine o nepriznavanju zelene karte na granicama Srbije tačne, a da nadležni nisu reagovali, iz Udruženja osiguravajućih društava u Beogradu su zamolili Pograničnu policiju za objašnjenje.
– Odgovorili su vrlo brzo i rekli nam da svako ko je oštećen ima pravo da po posebnoj proceduri i sa precizno određenim dokumentima uloži prigovor posle kojeg bi Pogranična policija mogla da reaguje. Ovako, sa glasinama i telefonskim žalbama nema nijednog dokaza da policija ne priznaje zelenu kartu vozačima – dodala je Snežana Sremčević.

U sedištu nemačkog Biroa za zelene karte u Hamburgu rekli su nam da je već bilo mnogo poziva i žalbi državljana Srbije ili Crne Gore koji imaju probleme zbog zastarelih oznaka države koja je promenila i status i ime.
„Za sada još nemamo obaveštenja od nadležnih šta će se dalje dešavati i kako će ovoga puta izgledati promena imena države u zelenim kartama“, kažu u nemačkoj centrali u Hamburgu.
Pretpostavlja se da će i ovom prilikom biti prihvaćeno slično rešenje kao i kod raspada SFRJ, da se na dve godine pomeri rok do koga će važiti stari obrasci pre nego što ih zamene novi sa međunarodnim oznakama Srbije. Za sada ih nemaju, pa je nedopustivo da se neko samovoljno odluči da po zelenoj karti ispisuje skraćenicu za Srbiju koja još nije nigde zvanično usvojena i razglašena u službenim listovima.

– čak i kad Srbija dobije međunarodne oznake, skraćenica SCG će biti važeća na zelenim kartama još dve godine, koliko traje prelazni period zamene tih dokumenata – kaže Snežana Sremčević iz nacionalnog Biroa za zelenu kartu i poziva sve eventualno oštećene vozače da se služe zvaničnom procedurom u zaštiti svojih prava.