Pali srpski borci, koji su 1919. godine podlegli od posledica epidemije španskog gripa, a sahranjeni su na privatnom groblju reformističke crkve u holandskom Garderenu, neće biti zaboravljeni. Naime, sadašnji spomenik, koji obeležava mesto gde se nalazio zarobljenički kamp Miligen u kojem je dve godine 29 uhapšenih zarobljenika čekalo na razmenu, biće uskoro zamenjen novim obeležjem.
Spomenik, za koji se pretpostavlja da je podignut pre 1928. godine, kako su „Vesti“ već pisale, danas je u veoma lošem stanju i grobar Pit van Bentum je na njemu o sopstvenom trošku izvršio manje popravke. Zbog dugogodišnjeg neodržavanja spomenik je napukao, pa je savesni Holanđanin popunio pukotine, a na njegov gornji deo postavio mermernu ploču kako bi ga zaštitio od vlage.
Na prednjoj strani ovog monumenta latiničnim pismom uklesana su imena 29 umrlih boraca, a sa druge strane je ćirilični natpis, koji je dan danas jedva vidljiv. Na sreću, još se naziru slova sa porukom: „Blagoslovena bila otadžbinaSrbija“.
Poziv porodicama
Naša ambasada poslala je na razne adrese u domovini imena palih boraca kako bi se, nadaju se u diplomatskom predstavništvu, na otkrivanju novog spomenika pojavio neko od članova njihove porodice.
Pre nekoliko dana u zgradi rezidencije ambasade Srbije u Hagu održan je sastanak inicijativnog odbora za restauraciju spomenika. NJemu su, pored članova srpskog diplomatskog predstavništva, prisustvovali i naši građani iz Edea koji aktivno učestvuju u inicijativi da se ovo obeležje srpske istorije u dalekoj tuđini sačuva od zuba vremena. Zanimljivo je da glavnu reč, kada se radi o prikupljanju pomoći u Edeu, gradu u kojoj živi veliki broj naših zemljaka i nadomak kojeg se nalazi ovaj spomenik, vodi veliki prijatelj Srba, Holanđanin Gajs van Ginkel. On se založio i za dobijanje dozvole oko uređenja spomenika, a od svojih zemljaka uspeo je da prikupi više novčane pomoći, nego što su to učinili naši zemljaci.
Akcija prikupljanja dobrovoljnih priloga za obnovu spomenika, kojom rukovodi Odbor za restauraciju pri Srpskoj pravoslavnoj parohiji Ede, donela je do sada više od hiljadu evra. Na sastanku je potvrđeno da bi dvostruko više sredstava trebalo da donese naš ambasador u Holandiji Radoslav Stojanović, koji se takođe dosta založio za obnovu spomenika i ovih dana putuje na odmor u domovinu. Polovina od tog iznosa, hiljadu evra, obećana je iz Ministarstva za dijasporu od ministra Vojislava Vukčevića, a preostali deo ambasador Stojanović dobiće od svojih dobrih prijatelja koji žele da pomognu ovu akciju.
Kasa za priloge
U prijemnici zgrade ambasade Srbije u Hagu, pored šaltera stoji „kasa“ za prikupljanje finansijskih sredstava za spomenik u Garderenu. Ova sredstva biće namenjena za plaćanje dadžbina groblju i održavanje novog spomenika.
Plan za izgradnju novog spomenika bio je prihvatljiv za Ministarstvo dijaspore, jer je to u ovom trenutku jeftinija opcija. Za njegovo ostvarenje potrebno je oko četiri i po hiljade evra i to bi po povratku ambasadora Stojanovića iz Beograda bilo izvodljivo. Međutim, postoji i inicijativa o postavljanju krajputaša za koju se založio i protojerej roterdamski Vojislav Bilbija. On će prilikom svog boravka u Srbiji pokušati da finansijski prihvatljivim napravi ovakav predlog, koji je s obzirom na našu tradiciju još više dobija na težini, pogotovo što je reč o obeležju koje se nalazi u tuđini.
Dostojno obeležje
Sigurno je da će skorija realizacija jednog od dva plana doprineti tome da se zauvek na dostojan način obeleži mesto na kojem je 29 srpskih boraca u zarobljeništvu izgubilo život. Kako je potvrđeno, taj svečani čin će zabeležiti pojedini mediji, a u njemu će učestvovati holandski ratni veterani, darodavci i svi gosti koji žele da odaju poslednju poštu preminulim srpskim borcima.