SA AERODROMA KELN – BON POLETEO PRVI AVION „GERMANVINGSA“ KA BEOGRADU
DO OTADŽBINE SA MANJE LUKSUZA
• U subotu su naši zemljaci iskoristili pogodnosti jeftinog prevoza i krenuli na put spremni na manje komfora, uz popularne cene
Ako je suditi po prvim utiscima naših građana koji žive i rade u bližoj i široj okolini Bona i Kelna, nemačka kompanija za jeftine letove „Germanvings“ je napravila pravi potez. Većina sagovornika „Vesti“ je istakla da nisu imali posebnih razloga da otputuju u zavičaj, ali su želeli da iskoriste ovu povoljnost kako bi ponovo videli svoje najmilije.
Dragana Anđelković-đorđević, koja živi u Kelnu, priznaje da ranije nije bila veliki simpatizer putovanja avionom i da je do sada samo jednom letela „Jatom“. Uglavnom je putovala sopstvenim autom, upravo zbog visoke cene karata. Dragana nam otkriva i malu tajnu, da je nedavno uplovila u bračne vode i da joj se dragi nalazi u Nišu, odakle je i ona poreklom i da je upravo to razlog njenog putovanja u zavičaj.
– Za sada sam zadovoljna cenom, uslugama nabavke, ali konačnu ocenu mogu dati tek kada budem sletela u Beograd – kaže nam simpatična Nišlijka.
Relacija ista, cena različita
Iz razgovora sa našim zemljacima saznali smo da je cena karata prvog jeftinog leta za Srbiju različita. Najjeftinije je prošla grupa iz Leverkuzena (Marina, Radislavka i Snežana) koje su kartu sa svim taksama platile 78 evra. Krunoslav Stojaković za jedan pravac odvojio je 117, a njagova tetka Janja Stojaković za povratnu 188 evra. Najskuplje karte su imale Dragana iz Kelna (168 + 56 evra za usluge) i Gordana iz Kjonigsvintera (260 evra). Tajnu ovakve astronomske razlike i kod ovakvog jeftinog avioprevoznika otkriva nam Mihajlo Filipić iz Leverkuzena. On kaže da je kartu za svoje prijateljice rezervisao pre više od dva meseca i da je cena veća što je bliži dan polaska, što je bio slučaj sa Gordanom koja je svega nekoliko dana pre polaska kupila kartu.
NJena prijateljica Gordana, koja živi u Kjonigsvinteru (okolina Bona), takođe prvi put koristi usluge jeftinog prevoznika.
– Do sada sam više puta putovala „Jatom“ i „Lufthanzom“ po znatno većim cenama, pa nisam želela da propustim ovu priliku da posetim rodbinu u Pančevu – kaže Gordana.
Od Krunoslava Stojakovića, koji živi i studira (uskoro će doktorirati istoriju) u 200 kilometara udaljenom Bilefeldu i njegove tetke Janje Stojaković iz Dortmunda zaznajemo da je za sada ovo jedina jeftina veza sa otadžbinom iz ovih krajeva i da ovakvih letova nema ni sa mnogo prometnijeg diseldorfskog aerodroma.
– Ovo je prava stvar za nas studente i naravno da ću i ubuduće da koristim ovakve ili slične usluge – zadovoljno će Krunoslav.
U razgovor se umešala i njegova tetka Janja:
– Nije samo za studente prava stvar, već i za nas sa „plićim džepom“, ranije je putovanje avionom bila privilegija za one koji su imali više novca. Rado ću i ubuduće putovati ovim avio prevoznikom. Za povratnu kartu sam platila upola manje nego što bih platila kod ostalih prevoznika i ona je tu na nivou autobuske karte.
Inače, Janji nije ovo prvi put da putuje sa sličnim kompanijama i o tome kaže:
– Znam da nas ne čeka neki veliki luksuz kao u „Jatovim“ ili „Lufthanzinim“ avionima i da nećemo najverovatnije dobijati obrok, ali to nam nije ni potrebno za dva-tri sata leta. Tako je bilo kada sam „letela“ za Sarajevo i Antaliju (Turska), tako da će najverovatnije biti i sada što mi nimalo ne smeta.
Na aerodromu smo zatekli i tri dame iz obližnjeg Leverkuzena. Marijana Olabina, Radislavka Milić i Snežana Božić, kao i većina putnika ovog premijernog leta, nisu imale velike potrebe da putuju u Srbiju, već su iskoristile povoljnosti da posete svoje najmilije u Beogradu i drugim gradovima. Radislavka i Snežana prvi put koriste usluge jeftinog prevoznika, dok je Marina pre izvesnog vremena „letela“ za Pariz i bila je vaoma zadovoljna uslugom.
Tačan broj putnika za prvi jeftin let na relaciji Keln/Bon – Beograd nismo uspeli da saznamo, ali sudeći po onome što se moglo videti u čekaonici ih je bilo dosta. S obzirom na to da nije bilo velikih reklama, mnogi naši zemljaci nisu ni znali za ovakvu mogućnost.
Skoro svi naši zemljaci sa kojima smo razgovarali kupili su karte preko interneta i nisu imali nikakvih problema. Jedino je Dragana iz Kelna kartu kupila na šalteru aerodroma.