Vojnici u zemlju propali

NIKO U SRBIJI NE ZNA NIŠTA O SRBIMA KOJI SU 1999. DRŽANI KAO RATNI ZAROBLJENICI U NEMAčKOJ

VOJNICI U ZEMLJU PROPALI

• Iznenađen i ministar Stanković • Nemačka se kao ozbiljna država ne bi kompromitovala, kaže Dragan Vukšić, bivši konzul u Frankfurtu

Niko od aktuelnih zvaničnika u Srbiji, niti od bivših funkcionera „Vestima“ nije mogao da potvrdi pisanje nedeljnika „Štern“ da su 1999. godine u američkoj vojnoj bazi Manhajm dva srpska vojnika držana kao ratni zarobljenici.
Ne navodeći njihova imena, mesto gde su zarobljeni, ali i njihovu dalju sudbinu, ovaj nedeljnik navodi da je potvrdu te informacije dobio u Ministarstvu spoljnih poslova gde im je rečeno da je to urađeno po odobrenju ureda tadašnjeg nemačkog kancelara Gerharda Šredera. Takođe, ukoliko je priča istinita, potpuno je nepoznato šta je sa navodnim zarobljenicima: da li su se vratili u otadžbinu i kakva je bila njihova dalja sudbina?
Niko od domaćih zvaničnika ili institucija za sada se nije oglasio povodom ovih tvrdnji.
Prema takođe zvaničnim podacima, Srbija i Crna Gora u tom ratu nisu imale ratne zarobljenike, a posebno ne one koji su držani u vojnim zatvorima u Evropi.
Ministar odbrane Srbije Zoran Stanković kaže da njegovo ministarstvo ne ispituje navode ovognedeljnika i iskreno priznaje da za tu priču prvi put čuje od nas.
– Zaista ne znam ništa o tome, evo, od vas čujem detalje – kaže Stanković.
On nije i jedini koji je od novinara „Vesti“ saznao o srpskim vojnicima, ratnim zarobljenicima. I dugogodišnji vojni obaveštajac, a zatim i generalni konzul SRJ u Frankfurtu Dragan Vukšić koji je u Nemačkoj službovao pre i posle NATO bombardovanja kaže da za tu priču „prvi put čuje“.
– Zaista mi sve to zvuči neverovatno. O tome nisam ništa čuo ni dok sam službovao u vojsci, ali ni posle, dok sam bio generalni konzul u Frankfurtu i po prirodi posla sam morao da obilazim naše ljude u nemačkim zatvorima. Uostalom, Nemačka je ozbiljna država da bi se na taj način kompromitovala.
Nekadašnji savezni ministar za informisanje Goran Matić koji je te 1999. godine rukovodio „medijskom odbranom“ Jugoslavije kaže da je ta priča najverovatnije proizašla iz napisa strane štampe tokom rata.
– Još za vreme agresije u stranim medijima su se sporadično pojavljivale informacije da su neki naši vojnici, u rangu nižih oficirskih činova zarobljavani. Posle svakog tog napisa lično sam od Vrhovne komande tražio da se takvi navodi ispitaju i uvek sam dobijao isti odgovor – da to nije tačno. Nijedan naš vojnik nije bio zarobljen. Jednostavno, takve informacije bile su deo propagande koja se u to vreme vodila protiv Jugoslavije.
Ipak, Matić ne isključuje mogućnost da su u nemačkom zatvoru zaista robijali pripadnici jugoslovenske vojske, ali po drugom osnovu.
– Sećam se da je u Crnoj Gori jedan podoficir dezertirao i onda prebegao u treću zemlju. Moguće da su ih Amerikanci držali u nekom od svojih zatvora dok ne provere sve detalje što je normalna procedura u takvim slučajevima, a onda ih predstavili javnosti ne kao dezertere, već kao svoje ratne zarobljenike – ističe Matić.