REKORDAN BROJ PRIJAVLJENIH U DIJASPORI
PRAVO GLASA ZA 31.390 BIRAčA
• Na spiskovima 70 odsto više upisanih nego prilikom referendumskog izjašnjavanja
Na predstojećim parlamentarnim izborima zakazanim za 21. januar glasaće ukupno 31.390 srpskih državljana iz dijaspore, a izjašnjavanje će biti organizovano u 35 zemalja na 57 biračkih mesta širom sveta.
Prema rečima državnog sekretara u Ministarstvu da državnu upravu i lokalnu samoupravu Vesne Ilić-Prelić u rasejanju se prijavilo ukupno 32.651 birač, ali će glasanje biti organizovano samo u onim zemljama gde je prijavljeno najmanje 100 birača.
Broj birača u dijaspori premašio je čak i prognoze Ministarstva spoljnih poslova koje je očekivalo da će se prijaviti oko 30.000 naših državljana. Broj upisanih birača za glasanje 21. januara je čak 70 odsto veći nego što je to bilo prilikom referendumskog izjašnjavanja o novom Ustavu SRbije 28. i 29. oktobra prošle godine. Po svemu sudeći predstojeći izbori bi mogli da predstavljaju najmasovnije izjašnjavanje dijaspore, još od 2004. godine kada je prvi put omogućeno glasanje u inostranstvu.
Ipak 20 izbornih lista
Republička izborna komisija (RIK) je proglasila ukupno 20 izbornih lista, od kojih su šest manjinske. U poslednji čas pred istek roka za prijavljivanje redni broj 18 dobila je Socijaldemokratija Nenada Vukasovića, a posle nje slede dve manjinske liste pod brojevima 19 i 20, a to su Mađarska sloga Andraš Agošton-dr Pal Šandor i Romska partija – Šajn Srđan.
Na predsedničkim izborima 2004. godine bilo je upisano samo 8.500 birača iz inostranstva, a na ustavnom referendumu nešto više od 18.000 glasača.
Sem toga, postignut je i rekordan broj zemalja u kojima će se glasati, jer je na referendumu o potvrđivanju novog ustava krajem oktobra izjašnjavanje građana bilo organizovano u samo 24 države na 40 biračkih mesta, a na poslednjim predsedničkim izborima 2004. godine bilo je otvoreno 30 biračkih mesta u 18 zemalja.
Dobra namera matice
Direktor Kongresa srpskog ujedinjenja Slavka Drašković ocenila je da povećan broj zemalja u inostranstvu kojima će moći da se glasa, pokazuje da postoji dobra namera države da i dijasporu uključi u politički život matice.
Ona je podsetila da u dijaspori živi oko tri miliona Srba, da još oko milion i po živi na tlu bivše Jugoslavije i da „država ne bi smela da se odrekne jedne trećine ili čak polovine svog naroda samo zato što ne donosi glasove političkim partijama“.
U zemljama gde je održano glasanje na referendumu, izbori će biti organizovani uglavnom na istim biračkim mestima kao što je to bilo 28. i 29. oktobra na referendumu, s tim što će izjašnjavanje na izborima 21. januara biti omogućeno i srpskoj dijaspori u još 11 zemalja na dodatnih 17 biračkih mesta.