PROFESOR DR MIODRAG STOJKOVIć

čuveni genetičar, prof. dr Miodrag Stojković iz Leskovca, koji je svetsku slavu stekao baveći se naučnim radom u Velikoj Britaniji i Valensiji, nedavno je održao prvo predavanje u Kragujevcu. U amfiteatru Medicinskog fakulteta odigrao se važan događaj. Ova visokoobrazovna ustanova jedina je u Srbiji u kojoj je Stojković redovan profesor, a budućim lekarima predavaće genetiku.

Tema predavanja ovog stručnjaka bila je „Uloga ranih ljudskih embriona i matičnih ćelija u medicini“. Amfiteatar je bio prepun, da ga čuju došli su osim studenata i doktori iz Kliničkog centra, kao i profesori sa fakulteta kako bi tokom izlaganja saznali od Stojkovića, u kratkim crtama, poentu njegovog istraživačkog rada u oblasti nauke za koju kaže da je jedna od najperspektivnijih.
Uz pomoć grafičkih prikaza na video-bimu i laserskog pokazivača, pokušavao je da dočara značaj regenerativne medicine u koju se polažu velike nade.

Bila je to teško razumljiva materija za laike, koji su se svesrdno nadali da će neko od struke na kraju predavanja nešto i upitati. A studenti su oklevali. Šta da pitaju svog budućeg profesora, jednog od 12 najpoznatijih genetičara u svetu, koji će ih „rešetati“ u narednom semestru. I profesori Medicinskog fakulteta su mudro ćutali.
Posle poprilične stanke, ustao je jedan od studenata i kratko upitao: „A zašto ste se vratili u Leskovac?“
– Zato što su pljeskavice bolje – odgovorio je profesor Stojković. – I zato što tamo gradim Specijalnu bolnicu za vantelesnu oplodnju. Južno od Beograda takvu ustanovu nema nijedan grad, a trebalo bi da je ima svako veće mesto. Na primer, žena iz Leskovca koja se podvrgava veštačkoj oplodnji mora da ustane u tri sata ujutru da bi u osam stigla u Beograd, na dosta stresnu intervenciju – objašnjavao je profesor i dodao:

– Vratio sam se u želji da ono što sam naučio za 15 godina istraživačkog rada u inostranstvu prenesem na druge mlade ljude iz otadžbine, kako bi ostali ovde. I zato što želim da Srbija bude na mapi zemalja koje se bave naukom budućnosti. Pitanje je samo koliko je naša zemlja spremna da se uključi u taj voz, koji ide sve većom brzinom – istakao je prof. Stojković.