Konjogojsko udruženje „Drava“ iz Bijelog Brda šesti put je organizovalo manifestaciju koja čuva sećanje na nekadašnja vremena kada su konji bili neophodni u svakodnevnom životu seoskog domaćinstva. Smotra svatovskih zaprega i jahača prilika je da se u punom sjaju prikažu konji, zaprege, narodne nošnje i svatovski običaji.
Konjski topot kojeg nadjačava zvuk točkova zaprega probudio je 29. septembra uspavane ulice ovog sela u kome svaka manifestacija počiva na tragovima nekadašnjih vremena.
– Veoma je značajna ova manifestacija jer čuva našu tradiciju i identitet. Želimo da mlade upoznamo sa nekadašnjim načinom života, da ih zainteresujemo za uzgoj konja i pokažemo koliko je to lep hobi i da postoje neke stvari osim kafića. Svake godine nastojimo da uvedemo nešto novo, kako bi bilo zanimljivije. Takmičarsku disciplinu kurirsko jahanje publika voli jer pokazuje veštinu i brzinu jahanja te poslušnost konja – rekao je predsednik udruženja Drava Branislav Švabić.
Čuvanje običaja za neke nove generacije
Ukrašene konjske zaprege i jahači su defileom kroz ulice Bijelog Brda uspešno dočarali svatovsku povorku, onako kako je izgledala u vremenima dok automobili nisu preuzeli ulogu prevoznog sredstva. Osmesi, pesma i šarenilo svečanih narodnih nošnji dopirali su iz svake zaprege, svaka je oslikavala svatovski ambijent iz različitih krajeva istočne Hrvatske.
Nakon reprezentativnog defilea usledio je kulturno-umetnički program, a zatim takmičarski deo ove manifestacije. Predsednik ocenjivačke komisije Ivica Bandić zadovoljan je prikazanim kvalitetom konja.
– Reakcija publike pokazala je da je komisija za ocenjivanje odradila dobro svoj posao. Ovo je i jedan vid turističke ponude i čuvanja kulture i običaja. Ovde je bilo zaprega koje su došle iz Baranje, Srema, Đakovštine, centralnog dela Slavonije i svaka je donela deo svoje kulture i tradicije. Ovakve manifestacije imaju i kulturni i tradicionalni zadatak da sačuvaju običaje za neke nove generacije, što organizatori u Bijelom Brdu veoma uspešno rade poslednjih šest godina – kazao je predsednik žirija Ivica Bandić.
Ljubav prema konjima jača je i od ekonomskog sunovrata države
Manifestacije kao što je ova bjelobrdska smotra imaju višestruki značaj. Mnogi kažu da je broj konja u državi u skladu sa ekonomskom situacijom, međutim u Slavoniji, Baranji i Sremu prkose ovom pravilu.
– Na ovim prostorima postoji veliki entuzijazam zbog čega broj konja ne opada u skladu sa ekonomskom situacijom. Možemo reći da je broj konja stabilan, a razlog zašto se on ne smanjuje je u tome što imamo veliki broj ljubitelja i manifestacija, u kojima vlasnici konja učestvuju i daju svoj doprinos – objašnjava Bandić.
Učesnici šeste Smotre nadmetali su se u nekoliko kategorija: najlepša zaprega, najbolji jahač, najlepša kobila i pastuv te kurirsko jahanje. Najlepša zaprega i pastuv u Bijelo Brdo stigli su iz Iloka.
– Vodi me velika ljubav prema uzgoju konja i našoj tradiciji i nečemu što je lepo. Meni je drago da ja imam tu čast i da sam osvojio ove nagrade. Ovim se bavim od rođenja, nastavio sam ono što su radili moji preci pa mogu reći da je uzgoj konja naša porodična tradicija. U Bijelo Brdo dolazim svake godine, jer se pre svega lepo družimo i na ovaj način dajemo doprinos Bjelobrdcima i pomažemo njihovu manifestaciju kao što i oni redovno dolaze u Ilok. Na taj način podržavamo jedni druge – rekao je pobednik Krešimir Ćorić.
Uočava se da je u narodnim nošnjama i na konjima sve više mladih ljudi, a upravo to ohrabruje one koji ovakve manifestacije organizuju u želji da očuvaju tradiciju i uzgoj konja.
Pažnju je na ovogodišnjoj smotri privlačila mlada Lorena Romić iz Antina, čija je gracioznost na konju nagrađena prvim mestom u kategoriji najbolji jahač.
– Jašem od malih nogu, to jako volim i lepo se osećam kada sam na konju. Srećna sam zbog ove nagrade iako mi nije prva koju sam osvojila, nedavno smo bili u Širokom Polju i Popovcu. Posećujemo ovakve manifestacije i uživamo u druženju – izjavila je Lorena.
Nakon dodela nagrada, kako to obično biva, za dobru hranu i piće pobrinula se Gastronomska ekipa Bijelog Brda. Deset zaprega i dvadeset jahača učestvovalo je na ovogodišnjoj manifestaciji gde je nadmetanje samo opravdanje za lepo druženje i prikazivanje svojih ljubimaca. Ponosni vlasnici konja koriste svaku priliku da lepotom ovih plemenitih životinja upotpune one manifestacije čija je tema tradicija i običaji jednog kraja.
Doprinos lepšem ambijentu šeste Smotre svatovskih zaprega i jahača dala su udruženja žena, vredne ruke članica pobrinule su se da u parku u centru Bijelog Brda zablista obilje ručnih radova.
The post Smotra konjskih zaprega i jahača u Bijelom Brdu appeared first on srbi hr.