NOVE VARNICE U CRKVENOJ OPŠTINI U MINHENU

Situacija u Crkvenoj opštini „Sveti Jovan Vladimir“ u Minhenu polako, ali definitivno izmiče kontroli! U nedelju je, pre redovne jutarnje liturgije, između zavađenih vernika i sveštenika, onih koji podržavaju vladiku srednjoevropskog Konstantina i onih koji su za raščinjenog sveštenika Slobodana Milunovića, stala nemačka policija koja je našu crkvu i Crkveni centar u Novom Perlahu obezbeđivala sa više policijskih vozila.

– Imao sam nameru da u nedelju, u minhenskom hramu, rukopoložim novog sveštenika Jovana Gatarića. To mi je, međutim, nemačka policija – na osnovu sudske odluke o zabrani ulaska u ovaj hram od aprila ove godine – onemogućila. Ni pregovori mog advokata nisu urodili plodom i ja sam ostao pred vratima crkve – kazao je juče za „Vesti“ vladika srednjoevropski Konstantin.

Mitropolitov demanti

– Mitropolit Carigradske patrijaršije Avgustinos, inače zadužen za područje Nemačke, sa kojim sam juče razgovarao, negira da je bivši sveštenik Milunović postao član ove crkve. On mi je rekao da nije mogao da bude primljen (niti će biti) jer za to nije dobio dopuštenje svog arhiepiskopa, odnosno od mene – kaže vladika Konstantin, tvrdeći da Slobodan Milunović, eto, i time obmanjuje javnost i vernike.

Prema njegovim rečima, prošlog petka je paroh crkvene opštine u Minhenu protojerej Branislav čortanovački dobio odluku Crkvenog odbora ove opštine (u ostavci) u kojoj mu saopštava da mu sa 23. junom prestaje svaka dužnost u ovoj CO i zabranjuje ulazak u crkvu, a takva je zabrana stigla i za jereja Vidosava Vujasina.

„Ne zaboravite na parohijal“

Vladika Konstantin poziva pravoslavne vernike u Minhenu da, i pored svega, „naše obaveze po osnovu otplate kredita za gradnju hrama ne budu dovedene u pitanje, a time i budućnost hrama i crkvenog centra. Apelujemo zato da se ne prestaje sa uplatom redovnog parohijala i priloga za otplatu kredita za hram. Na taj način verujemo da ćemo sačuvati naš hram i crkveni centar za buduća pokoljenja, a time i osujetiti namere otpadnika od Crkve, da od njega naprave svoj sektaški centar, koji bi koristio samo za ličnu korist onima koji su se odvojili od Srpske pravoslavne crkve i svoga naroda.“

– Zabrane je, za sada, slučajno ili namerno, ostao pošteđen jedino protojerej Marinko Rajak, ali ni on praktično ne može da uđe u crkvu jer je bivši sveštenik Milunović promenio sve brave na ulaznim vratima – ističe vladika Konstantina.
Povodom nemilih događaja u minhenskoj CO Eparhija srednjoevropska je izdala saopštenje čije delove objavljujemo:

„…Bivši paroh minhenski, raščinjeni sveštenik Slobodan Milunović, 24. juna 2007. godine, izvršio je svetogrđe oblačenjem u svešteničke odežde i služenjem, odnosno glumljenjem Svete liturgije. Ovim postupkom imenovani je samoga sebe isključio iz zajednice Pravoslavne crkve, jer je učinjenim svetogrđem oskrnavio (onečistio) sveti hram i časnu trpezu u oltaru, u kojoj se nalaze svete mošti svetoga Jovana Vladimira. One koji su zbog neznanja ili pod uticajem dezinformacija, koje širi raščinjeni sveštenik Slobodan Milunović, o navodnom njegovom prelasku u svešteni klir Pravoslavne arhiepiskopije sa sedištem u Parizu, koja je pod crkvenom vlašću (jurisdikcijom) Carigradske patrijaršije, uzeli molitvenog učešća u hramu navedenog datuma, pozivamo da to više ne čine, dok se hram ponovo ne osveti, a one koji su pristupili pričešću, pozivamo da se za učinjeni prestup pokaju i ispovede kod svoga sveštenika, kako na sebe ne bi navukli prokletstvo umesto blagoslova…

Svesni svoje svešteničke odgovornosti pred Bogom i istorijske odgovornosti pred svojim pravoslavnim narodom, a u brizi da hram Božiji i Crkvenoopštinski centar u Minhenu i ubuduće služe za molitvu i duhovne potrebe članova Srpske pravoslavne crkve, za koju svrhu su i podignuti, pozivamo i molimo članove Srpske pravoslavne crkvene opštine u Minhenu, da ne zaborave svoj sveti hram i da sa svojim legalnim kanonskim sveštenicima (o. Marinku, o. Branislavu i o. Vidoslavu) javno iskazuju pripadnost svojoj Svetosavskoj crkvi…“, piše između ostalog u ovom saopštenju dostavljenom „Vestima“.