Iako je dinar zvanično konvertibilan, njegova zamena nije moguća gotovo nigde u svetu. U Narodnoj banci objašnjavaju da to isključivo zavisi od poslovne banke u nekoj zemlji i njihovog interesa da dinar kotiraju na svojoj kursnoj listi i da ga menjaju. U praksi to znači da za našu valutu trenutno ne postoji nikakvo interesovanje.
Prema podacima NBS, dinar se trenutno može zameniti samo u Rajfajzen banci u Beču i Novoj ljubljanskoj banci u Ljubljani. Donedavno je to radila i OTP banka u Mađarskoj, kao i jedna banka u Budvi, ali su i one od prošle godine prestale. Kako su nam potvrdili turistički vodiči iz agencije „Kontiki“, našu valutu je skoro nemoguće bilo gde promeniti. Postoji samo nekoliko menjačnica, uglavnom u glavnim gradovima Grčke, Nemačke i Austrije, gde je to moguće, ali uz nepovoljan kurs i veliku proviziju.
Zoran Popov, ekonomski analitičar, kaže za „Blic nedelje“ da strane zemlje još ne žele da se izlažu riziku i nemaju interes da otkupljuju dinare.
– Nije dovoljno što je dinar ekonomski stabilan. Prema mojim procenama, u praksi se konvertibilan dinar može očekivati tek za nekoliko godina, pri čemu je bitno i koliko će biti zainteresovanih stranih turista za posetu našoj zemlji – kaže naš sagovornik. Prema njegovim rečima, „nadgledanu konvertibilnost“ dinar je poslednji put imao u periodu SFRJ jer su ga tada tražili strani turisti koji su nas posećivali.
Konvertibilnost dinara je zvanično proglašena u maju 2002. Od tada je naša valuta postala konvertibilna u svim tekućim transakcijama sa inostranstvom, što bi trebalo da znači da se dinar može promeniti za bilo koju valutu u svetu.
Trenutno, jedina mogućnost da plaćate u dinarima je putem kreditnih kartica.
Inače, jugoslovenska nacionalna valuta je zvanično bila konvertibilna još 1946. godine, kada je tadašnja FNRJ postala članica MMF-a.