Bedžet Pacoli, jugonostalgičar koji voli Srbe

Bedžet Pacoli, jugonostalgičar koji voli Srbe

Predsednik novoosnovane partije Alijansa za novo Kosovo (AKR) i, kako se veruje, najbogatiji kosovski Albanac Bedžet Pacoli izjavio je da je u jedinstvenoj Jugoslaviji „bilo dobro svima – i Albancima i Srbima“ i da „ne razume odakle i ko je provocirao nasilje 1994“.

U intervjuu ruskom dnevniku „Jutro“ (Utro), Pacoli je rekao da je jedini put „priznanje Kosova kao nezavisne države“ i da će „drugog dana biti ukinute granice i početi razvoj odnosa sa Srbijom“. „Srbija je vrlo važan faktor. Mi uvažavamo Srbiju! Mi volimo srpski narod!“, rekao je Pacoli, koji ima stalno mesto boravka u Švajcarskoj.

Ruski dnevnik podseća da u Pokrajini Pacolija označavaju kao jednog od najvećih sponzora tzv. Oslobodilačke vojske Kosova, kao i da su svi Albanci na radu u Švajcarskoj i Nemačkoj redovno morali da plaćaju za „nezavisnost Kosova“ i da je sakupljeno do 20 miliona nemačkih maraka.

„Jutro“ podseća i da je kosovski biznismen počeo šezdesetih godina u Švajcarskoj firmom „Interplastik“ a da se sredinom osamdesetih ta priča „završila skandalozno – bankrotstvom i nestankom direktora“.

„Pacoli se 1992. godine pojavio u Moskvi i upoznao sa uticajnim ljudima iz Kremlja, medju kojima je bio Pavel Borodin, kasnije šef administracije Borisa Jeljcina“, piše ruski dnevnik, podsećajući da su se Borodin i Pacoli 1999. našli u centru skandala „Mabeteks“ ili „Rašagejt“.

Švajcarsko tužilaštvo je optužilo Pacolija za mahinacije i pranje novca, izdvojenog za restauraciju objekata u Kremlju. Ruski mediji navode da je Pacolijev „Mabeteks“ 1995. sa kompanijom „Merkata“ biznismena Viktora Stolpovskih izvodila rekonstrukciju Kremlja za koju je plaćeno 450 miliona dolara, prebačenih na račune u švajcarskoj banci, a posle tri godine rusko Tužilaštvo je pokrenulo krivični predmet pod sumnjom da je administracija ruskog predsednika, na čijem čelu je bio Borodin, uzela mito od 25 miliona dolara. I švajcarsko tužilaštvo je pokrenulo postupak i ocenilo da je mito bio 30 mliona dolara, optužujući pri tom i Borodinovog zeta Andreja Sileckog, potpredsednika Merkate.

Borodin je po švajcarskom zahtevu uhapšen u SAD januara 2001. godine i izručen Švajcarskoj, a nakon tromesečnog boravka u zatvoru i uz kauciju od tri miliona dolara pušten je i izručen Rusiji.

U današnjem intervjuu za „Jutro“ Pacoli je podsetio da je „rekonstruisao pravoslavnu crkvu u Bakunjinskoj ulici“.

Ruski dnevnik navodi da se „Pacoli pozicionira kao figura SAD“, budući da ima „kart-blanš“ na snabdevanje američke vojske u „Bondstilu“ robom široke potrošnje. „Dovoljno je da dva puta kucne na vrata baze SAD i njega bez problema puštaju“, prenosi „Jutro“ reči beogradskog stručnjaka za bezbednost Božidara Spasića, koji je izneo da, prema obaveštajnim podacima, iza Pacolija „stoji turska obaveštajna služba sa vrlo jakim pozicijama na Kosovu“.

„Pacoli neprestano boravi u Turskoj, ima dvorac u Izmiru“, rekao je Spasić, dodajući da je u „dokumentima jugoslovenske tajne policije zapisano da je Pacoli bio agent Sigurimija“, specijalne službe Albanije u vreme Envera Hodže.

Pacoli je vrlo moćan čovek na Kosovu. U Peći ima fabriku gde proizvodi cigarete koje pakuje u kutije sa oznakama „Marlboro“, tvrdi Spasić.