U NEMAčKOM HOFU ODRŽANO SAVETOVANJE O PRIVREDNOJ SARADNJI

Savetovanje posvećeno aktuelnom privrednom trenutku Srbije i perspektivama saradnje sa Bavarskom i Nemačkom održano je u ponedeljak u Hofu gde su predstavljeni srpski privredni potencijali i oblasti koje su zanimljive nemačkim i bavarskim investitorima. Savetovanje je organizovala „European Busineš and Government Academdž“, a učesnike je pozdravila konzul Republike Srbije u Minhenu Olivera Starčević.

Presek aktuelne privredne situacije i perspektive razvoja Srbije predstavila je pred pedesetak učesnika savetovanja dr Branislava Lauks-Mali profesor na Institutu Visoke škole u Minhenu zadužena za jugoistočnu Evropu i savetnik u predstavništvu Privredne komore Srbije za Bavarsku.

Podsećajući na tradiciju dobrih ekonomskih odnosa i saradnje Bavarske i Srbije, dr Branislava Lauks-Mali je istakla značajan geografski položaj Srbije u jugoistočnoj Evropi i važne saobraćajne komunikacije kroz Srbiju koje spajaju jug i sever, odnosno istok i zapad Evrope.

Doprinos studenata

Doprinos razmatranju ove teme svojim prilozima dali su Jozef Karl iz Ministarstva za privredu, infrastrukturu, saobraćaj i tehnologiju Bavarske, kao i grupa profesora i studenata koji se bave raznim aspektima međunarodne saradnje. Među njima su bile i Tamara Nikolić i Ana Kopren iz Beograda koje se nalaze na postdiplomskim studijama.

– Pored prednosti u oblasti logistike, Srbija nudi stranim investitorima velike poreske olakšice i ima najniže poreske obaveze u Evropi. Država podstiče strana ulaganja, pogotovo otvaranje novih radnih mesta i već u Srbiji imamo nekoliko značajnih investitora i firmi što potvrđuje podatak da su u prošloj godini direktne strane investicije iznosile 3,2 milijarde evra. Srbija je vrlo interesantna i za velike svetske firme, kao što je vodeći proizvođač softvera „Majkrosoft“ koji je otvorio razvojni centar u Beogradu i on je jedan od pet takvih u svetu. Srbija je dobila nekoliko uglednih priznanja za ostvarene rezultate u privrednom razvoju, stranim investicijama, procesu privatizacije i perspektivama daljeg ekonomskog razvoja i rasta. Vlada u Beogradu planira da do 2012. godine obezbedi 60 milijardi dolara investicija čime bi otvorila 750.000 radnih mesta – istakla je između ostalog dr Branislava Lauks Mali.
Sve to govori da je Srbija vrlo zanimljivo tržište koje ima budućnost i privlačno je za strane investitore, među kojima, pored velikih sistema i firmi, važno mesto imaju srednja i mala preduzeća.