PACOLI SRPSKI ŠPIJUN?

ALBANCI OPTUŽILI LIDERA ALIJANSE ZA NOVO KOSOVO

• Veton Suroi i Fatmir Sejdiu napali kontroverznog biznismena da je uz ruski i srpski kapital „kupio“ 12 odsto glasova na izborima

Demokratska partija Kosova Hašima Tačija koja je osvojila najviše glasova na parlamentarnim izborima u pokrajini pre nedelju dana u situaciji je da sama odluči sa kojom će političkom opcijom formirati parlamentarnu većinu.
Međutim, američka administracija insistira da do sada monopolistički Demokratski savez Kosova Fatmira Sejdijua i pokojnog predsednika Ibrahima Rugove ne bude u opoziciji. Dalje, od ranije je poznat sukob lidera Demokratskog saveza Dardanije Nedžada Dacija sa američkom kancelarijom u Prištini, te je Daci nepoželjan. Na listi nepoželjnih je i lider Alijanse za novo Kosovo, kontroverzni biznismen Bedžet Pacoli zbog njegovih, u više navrata javno izrečenih, stavova da sa Beogradom treba pregovarati u Nišu, Kragujevcu, Beogradu i Prištini a ne po evropskim metropolama. Pacolija povezuju sa ruskom obaveštajnom službom i zbog bliskih veza sa bivšim predsednikom Rusije Borisom Jeljicinom, smatraju ga ruskim špijunom koji je na Kosovu uz pomoć svog, ali i srpskog kapitala dobio 12 odsto glasova.
Lider Alijanse za novo Kosovo, Bedžet Pacoli u predizbornoj kampanji našao se na meti reformiste Vetona Suroija i DSK. S obzirom na činjenicu da Suroi i Sejdiju kontrolišu 80 odsto medija na Kosovu, bila je to jako prljava kampanja uperena protiv Pacolija. Pacolija su optuživali da je bio bliski saradnik Borisa Jeljcina te da je svojim ruskim, ali i srpskim, kapitalom poslat na Kosovo da zastupa interese Rusije. Predizborna izjava Pacolija poslužila je Suroiju i Sejdijuu da ga putem albanskih medija proglase za srpskog špijuna. Izborni rezultati, međutim, demantuju ovakvu mogućnost. Sada Veton Suroi i Fatmir Sejdiu nastavljaju kampanju optužujući Pacolija da je na dan izbora javno delio glasačima novac tražeći zauzvrat glasanje za njegovu političku opciju.

Finansijer OVK

Bedžet Pacoli živi u Švajcarskoj, a rođen je u selu Marevac na Kosovu 1951. godine, kao najstariji od petoro braće i pet sestara. Sa 19 godina odlazi u Hamburg. Počinje da se bavi biznisom, a najpoznatiji posao mu je bila obnova Kremlja, za šta je njegova firma „Mabeteks“ dobila posebna priznanja od Jeljcina. Od 1992. poseduje 12 kompanija širom sveta, koje se bave medicinom, turizmom, finansijama, građevinarstvom, medijima i sportom. Sponzoriše reli Pariz-Dakar, tenisere, a 1997. oženio se pevačicom Anom Oksom.
Kao suvlasnik, Pacoli ima značajan udeo i u benzinskim pumpama austrijske kompanije OMV širom Srbije. Postoje podaci da je na Kosovu i jugu Srbije radio s naftom i građevinskim materijalom. Tokom bombardovanja 1999. godine, Pacoli je iz Švajcarske finansirao OVK.

– Izvesno je da nas pritiskaju da formiramo koaliciju sa DSK, ali ne treba zaboraviti da je posle prethodnih parlamentarnih izbora tadašnji lider ove partije Ibrahim Rugova preko noći formirao koaliciju sa Ramušom Haradinajem, liderom Alijanse za budućnost Kosova. DPK i Tači to nikada neće oprostiti DSK-u. Sada je pravi trenutak da im politički oponiramo, jer smo u mogućnosti da biramo sa kim ćemo i kako graditi budućnost Kosova – rečeno je „Vestima“ u Opštinskom odboru DPK u Kosovskoj Mitrovici.
Prema izbornim rezultatima Hašim Tači će postići parlamentarnu većinu, ukoliko za koalicionog partnera odabere ili samo Pacolija ili samo Dacija, uključujući i manjine na Kosovu. Podsetimo, Srbima je prema ustavnim okvirima Kosova zagarantovano 10 poslaničkih mesta, a isto toliko poslaničkih mesta pripada romskoj i aškalijskoj zajednici. Sa tih 20 mesta Tači može da računa da će uvek imati parlamentarnu većinu. Međutim, izvor „Vesti“ iz DPK kaže da je vrlo moguća takozvana široka koalicija u kojoj bi bili Tači, Daci i Pacoli. U tom slučaju bi DSK bio u potpunoj opoziciji.