Mesta vicepremijera su toliko omiljena među političarima, da Tomislavu Nikoliću nije smetalo da čak dva puta sedne u tu visoku fotelju iako ima samo diplomu srednje tehničke škole, dok je čedomir Jovanović, današnji predsednik male Liberalno-demokratske partije na pragu tridesetih godina požurio da završi fakultet tek kada mu se u, inače munjevitoj političkoj karijeri, „nasmešilo“ mesto potpredsednika srpske vlade.
Tomislav Nikolić (55), jednonedeljni predsednik Skupštine Srbije i vođa radikala u Šešeljevom odsustvu, po zanimanju je građevinski tehničar i „student“ prava. I pored toga, 1998. je imenovan za vicepremijera republičke vlade, a sledeće godine i savezne.
Zanimanje
Među 250 poslanika u Srbiji ima dosta pravnika, ekonomista, lekara i profesora, a samo je Srpska radikalna stranka u skupštinske klupe dovela i nekoliko radnika. SRS u Skupštini Srbije predstavlja i Stefan Zankov iz Žaječara, jedini kojem je „narodni poslanik“ – zanimanje. Ne zna se koju je školu završio, jer obrazovanje nije naveo u biografiji, ali se zna da ima 31 godinu, i da je predsednik skupštinskog Odbora za industriju i član odbora za evropske integracije.
Upisao je Pravni fakultet u Beogradu još 1970. godine, ali je studije napustio posle nekoliko semestara, zbog, kako je govorio, smrti oca i nemaštine. I bez diplome Tomislav Nikolić je uspeo da postane šef izgradnje u građevinskom preduzeću „Žegrap“. Radio je na pruzi Beograd-Bar, u Majdanpeku, Priboju, Trebinju, Beogradu i drugim mestima SFRJ. U preduzeću „22. decembar“ bio je 12 godina šef investicija, a dogurao je i do tehničkog direktora Javnog komunalnog preduzeća, koje je bilo nadležno i za groblja u Kragujevcu. Zato su ga politički protivnici nazvali „Toma Grobar“, dok mu je Šešelj dao titulu četničkog vojvode.
Ne mogu bez Nikolića
Tomislav Nikolić je danas šef poslaničke grupe SRS-a u Skupštini Srbije, u koju je prvi put ušao kao poslanik još 1992. Od tada mu je skupštinska sala stalno stalno radno mesto, jer je jedini poslanik koji je biran u svaki skupštinski saziv. U toj karijeri Nikolić je u napravio „pauzu“ samo 1995, kada je zajedno sa Vojislavom Šešeljem osuđen na tri meseca zatvora, a kaznu je izdržavao u Gnjilanu.
Zamenik šefa radikala je 2006. obelodanio da je nastavio školovanje na Pravnom fakultetu u Kragujevcu. Time se svrstao među najstarije studente na Balkanu. Iako je tada bio tek na trećoj godini, Nikolić je javno obećao da će diplomirati do kraja te godine, a takvu brzinu studiranja objasnio Bolonjskom deklaracijom i „ubrzanim“ sistemom studija. Obećanje nije održao, možda i zato što je ovaj fakultet mesecima potresala afera sa kupoprodajom ispita, kada su uhapšeni brojni profesori, pa i sam dekan fakulteta. Ipak, i sa „velikom maturom“ Nikolić je autor čak 12 knjiga. On je pre nekoliko godina rekao da je Vojislav Šešelj, „najveći intelektualac kojeg je sreo u životu“, da mu je on na početku političke karijere preporučio koje knjige prvo mora da pročita, ako misli da bude uspešan političar.
– Poslušao sam ga. Mnogo sam učio i naučio – govorio je Nikolić.
čedomir Jovanović (36), predsednik i šef poslaničke grupe Liberalno-demokratske partije, svoju brzometnu i unosnu karijeru u politici je započeo sa diplomom srednje škole i indeksom Fakulteta dramskih umetnosti (FDP), na odseku za dramaturgiju. Sa ulica Beograda, gde je bio vođa studentskog protesta 1996. i 97. ušao je u Demokratsku stranku, a 2001. postao i njen potpredsednik. Iako se u Jovanovićevoj biografiji pominje da je tokom višegodišnjih studija u Beogradu bio novinar nekoliko redakcija, ponegde i da je bio TV snimatelj, prvo „stalno“ i zvanično zaposlenje mu je bilo u poslaničkim klupama Skupštine Srbije, posle decembarskih izbora 2000.
Nekoliko meseci kasnije je došao na čelo poslaničkog kluba Demokratske opozicije Srbije koja je pobedila Miloševića, a od marta 2003. je postao i vicepremijer Republike. Na veb-sajtovima o čedomiru Jovanoviću tek od pre koju godinu stoji da je završio fakultet, navodno, još 1998. Tog podatka, međutim, nije bilo dok je Jovanović žario i palio srpskom politikom, kada su ga mediji, ali i kolege iz novinarskih dana nazivali večitim studentom. I danas se prepričava u čaršijskim krugovima da je čedomir Jovanović pre nekoliko godina molio Verana Matića, direktora RTV B92 da u jednoj emisiji ne objavljuje da je diplomirao tek kada je trebalo da postane potpredsednik Vlade Srbije.