USKORO ZAKON O PODELI BESPLATNIH AKCIJA U SRBIJI

Ministarstvo ekonomije je završilo predlog Zakona o besplatnoj podeli akcija, kojim će se obeštetiti svi oni građani Srbije koji u dosadašnjem procesu privatizacije nisu ostvarili pravo na akcije. Prema rečima ministra Mlađana Dinkića, zakonom će biti predviđeno da svaki građanin koji do dana stupanja na snagu zakona navrši 18 godina ima pravo na besplatne akcije javnih preduzeća koja će se do 2010. godine privatizovati ili dokapitalizovati. Reč je o najuspešnijim firmama u Srbiji – Naftnoj industriji Srbije, „Jat ervejzu“, Elektroprivredi Srbije, Telekomu Srbija, Aerodromu „Nikola Tesla“ i „Galenici“.

Prema zakonu koji bi trebalo da bude izglasan do kraja godine, oko četiri miliona građana Srbije (koji nisu dobili nikakve akcije), mahom onih koji su radili u državnoj službi, ali i penzioneri, studenti i drugi, polaže pravo na po 15 odsto akcija pomenutih kompanija.

– Mnogi građani su ostali bez ičega u privatizaciji i mislim da je ovo najpravedniji mogući model da tu nepravdu ispravimo. Reč je o akcijama koje će se deliti na ravne časti, dakle, svima jednako. Bivši i sadašnji radnici javnih preduzeća koja se privatizuju neće biti povlašćeni u podeli besplatnih akcija, ali će imati prednost pri otkupu dodatnih akcija, ako to budu želeli – kaže ministar ekonomije Mlađan Dinkić.
Besplatne akcije koje će se deliti neposredno uoči privatizacije svakog od javnih preduzeća pojedinačno neće moći odmah i da se prodaju. Prema rečima Dinkića, razlog za to je sprečavanje mogućnosti da investitori ispod cene otkupe akcije građana koji, objektivno, ne razumeju pravila trgovanja akcijama.

Obeštećenje

U procesu privatizacije do 2007. godine je prodato 68 javnih preduzeća od kojih radnici i građani nisu dobili akcije. Mnoga od njih su veoma uspešna, poput duvanskih industrija u Nišu i Vranju, četiri velike cementare ili Valjaonice bakra u Sevojnu. Manjinske pakete akcija u tim kompanijama je zadržala država preko Akcijskog fonda. Taj ostatak državnih akcija biće ponuđen na Beogradskoj berzi ili novim vlasnicima tih firmi koji će se obavezati na otkup po ceni ne manjoj od one po kojoj su otkupljivali od države. Sav novac tako skupljen će se isplatiti u gotovini svim građanima (njih oko četiri miliona) koji nisu ostvarili pravo na akcije.

– Početkom 2009. godine sva javna preduzeća će se naći na Beogradskoj berzi, a u drugoj fazi i na Londonskoj berzi i tada će građani koji dobiju akcije moći njima da trguju preko ovlašćenih brokerskih kuća. Postoje pokazatelji da će postignuta cena akcija na berzi biti veća nego cena akcije koju država prodaje, što je dodatni dobitak za građane – dodaje Dinkić.

Ministarstvo ekonomije izbegava da saopšti procenu koliko novca bi svaki od oko četiri miliona građana mogao da dobije od akcija šest najvećih javnih preduzeća u Srbiji. Razlog za to je i činjenica da se ne zna za koliko novca će država privatizovati javna preduzeća, koliku vrednost će akcije dostići na berzi, kao i koliko tačno građana polaže pravo na besplatne akcije. Prema poslovično nezahvalinim procenama, svaki građanin Srbije moći će da računa na oko 1.500 evra u besplatnim akcijama. Pored toga, država će omogućiti i otkup dodatnih akcija u maksimalnoj protivvrednosti od 5.000 evra po osobi.