1992, večernjim vozom preko Budimpešte, sa mini koferom u ruci, Srđan Mijalković, stigao je u Beč – na 2 nedelje.
"Eto, te dve nedelje još traju, a sada je 2019", kaže Mijalković.
Sa nemačkim jezikom pomirio ga je Rilke. Srđan, profesor srpskog jezika i knježevnosti, uverio se da taj jezik ipak ima melodiju koja može da privuče. Dugo se bavio socijalnim i kulturnim radom sa omladinom, posebno na polju integracije.
"Radeći sa decom grada Beča video sam puno naše dece koja trpe jer ne znaju naš jezik, pa ne mogu da nauče ni strani jezik, u našem slučaju nemački, i onda su limitirani…"
Srđan je jedan od osnivača i prvi predsednik odbora SPKD Prosvjeta u Austriji, društva osnovanog davne 1902. godine u Sarajevu. Od tada je na važnom zadatku očuvanja srpskog jezika, kulture i tradicije.
"Na početku osnivanja Prosvjete, jedan od projekata je bio projekat Retorika, a mi smo ga namenili mladima od 15,16 godina, 20 godina, a nama se javila masa svršenih studenata sa 25-30 godina… Oni su završili studije i tek onda su tu glad, koju su imali sve te godine, pokušali da utole na taj način. I to nam je onda pokazalo neki pravac koji je bio jednostavan, imali smo koncept, platformu", zaključuje Mijalković.
Bečka Prosvjeta osnovana je maja 2011. godine u Svečanoj sali Bečkog univerziteta. Pokrenula je brojne programe i projekte, ugostila najumnije savremenike. Posebno ističe Prosvjetinu školu srpskog jezika, Srpski novogodišnji koncert u Beču, Mali hor Prosvjete, Susrete i razgovore…
"Ja sam veoma ponosan na sve koji su u Prosvjeti, i koji su bili u Prosvjeti, posebno na tim u školi, jer su to mladi obrazovani ljudi, koji su maltene volonteri. Projekat Susreti i razgovori se dešavaju otprilike jednom mesečno, što je visoka frekvencija. Već 8 godina zaredom organizujemo Srpski novogodišnji koncert u Beču i nije slučajno naslonjen na bečki novogodišnji koncert filharmoničara, ali mi predstavljamo srpsku muziku. Ove godine je bila Bilja Krstić i Bistrik, bili su divni", kaže Mijalković.
Srđan Mijalković je dobitnik brojnih priznanja za doprinos u čuvanju i jačanju srpske kulture i duhovnosti, a poslednje, Svetosavsko blagodarje, uručilo mu je Udruženje književnika Srbije. Planove ne krije, tiču se očuvanja srpskog nacionalnog identiteta, za šta je ključno, smatra, osnivanje srpske škole.