OBALA SLONOVAčE UMESTO KOSMETA

POGREŠNA MAPA U IZVEŠTAJU GENERALNOG SEKRETARA UN

Umesto mape Kosova i Metohije, geografska karta Obale Slonovače našla se u izveštaju generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Ban Ki Muna o stanju u južnoj srpskoj pokrajini, koji će 16. januara u NJujorku razmotriti ambasadori zemalja-članica Saveta bezbednosti UN. U sedištu te organizacije kažu da je mapa zemlje sa afričkog kontinenta slučajno zalutala u pomenuti izveštaj.
„To je, očigledno, greška“, saopštila je služba za medije UN.

Dokument sa greškama

Šef diplomatije Srbije Vuk Jeremić koji boravi u NJujorku, kaže da pomeranje sednice Saveta bezbednosti sa prvobitno planiranog 9. na 16. januar, predstavlja pozitivan razvoj situacije, jer će članice tog tela imati više vremena da prostudiraju srpski odgovor na izveštaj o Kosovu, koji su načinili Ban Ki Mun i Joakim Riker.
– Imamo opširan odgovor, jer smatramo da je izveštaj pun faktografskih netačnosti, pa smo detaljno opisali gde sve mislimo da ne oslikava realnost – rekao je Jeremić.

Inače, propust su primetili novinari, kojima je u četvrtak u NJujorku zvanično podeljen izveštaj generalnog sekretara i njegovog specijalnog izaslanika za južnu srpsku pokrajinu Joakima Rikera, ali se na poslednjoj strani, umesto uobičajene karte Kosmeta, našla mapa zapadnoafričke države, u kojoj je posle dva vojna puča, 2002. godine izbio građanski rat, zbog čega su UN uspostavile mirovnu misiju (UNOCI).
Generalni sekretar UN Ban Ki je kao glavni prioritet Saveta bezbednosti i međunarodne zajednice označio nastavak određivanja budućeg statusa Kosmeta. U izveštaju on navodi da je održivost statusa kvo malo verovatna.
U istom dokumentu stoji i da bi u slučaju daljeg „zastoja“ u rešavanju budućnosti pokrajine, „događaji na terenu mogli da dobiju sopstveni zamah i tako ozbiljno ugroze dostignuća i legat UN na Kosovu“.

„Nesigurnost i gubitak dinamike u procesu rešavanja budućeg statusa mogli bi da dovedu do rizika od nestabilnosti na Kosovu i u širem regionu, ali i da predstavljaju potencijalnu opasnost po bezbednost osoblja UN“, upozorava se u izveštaju u kojem se Albanci i Srbi pozivaju da se drže svog obećanja i uzdrže se od nasilja.
Izveštaj će na zasedanju Saveta bezbednosti predstaviti šef Unmika Joakim Riker, a sednici će prisustvovati i predsednik Srbije Boris Tadić.