Polugodište je završeno, đačka lica nasmejana, a uprava i zadovoljna i zabrinuta. Zadovoljna uspehom i zalaganjem dece, zabrinuta jer je sve manje sredstava za rad dopunske škole. To bi u najkraćem bio rezime proslave u Dopunskoj školi na srpskom jeziku, održanoj prošlog vikenda u Amsterdamu.
U prisustvu velikog broja roditelja, baka, deka i ostalih gostiju, „Naša škola“ u glavnom gradu Holandije završila je rad do prozivke na početku drugog polugodišta.
Maštoviti i nadareni mališani iskazali su svoje kvalitete u kulturno-umetničkom programu koji je, posle pozdravne reči, trajao nešto više od sat vremena, a sastojao se od recitacija, čitanja pesama i folklornog nastupa đaka i folklorne grupe iz Zandama. Stigao je i Deda Mraz da decu obraduje zasluženim poklonima i za sobom ostavio nadu da će ga na istom mestu videti i sledećih godina.
– Sva naša deca su mali junačići. Trude se, vole da dođu i subotom u školu, veliko je zadovoljstvo raditi sa njima. Ne plašimo se dok imamo ovako pametnu decu koja znaju svoj jezik i poreklo – istakla je za „Vesti“ Milica Janković, nastavnica sa vrlo bogatim iskustvom, koje seže još od daleke 1972. godine i prvih dana dopunske škole u Amsterdamu.
Skupe prostorije
„Naša škola“ u Amsterdamu na sve načine pokušava da pronađe nove prostorije, jer su sadašnje izuzetno skupe – četiri hiljade evra godišnje. Pojedinci koji finansijski mogu i žele da pomognu dobro su došli, kao i novi đaci čiji upis može da se izvrši Internetom na adresi www.nasa-skola.nl ili svake subote u školskoj zgradi u Mauritskade 58.
Posle pune tri i po decenije, kao i u ostalim dopunskim školama širom Holandije i Evrope, došla su teška vremena i borba za svakog učenika. Vlasti u Hagu zavrnule su pre određenog vremena „česmu“ kojom se „napajao“ ovakav vid dopunske nastave, pa je učenje srpskih mališana na maternjem jeziku od tada u rukama roditelja, koji godišnje plaćaju školarinu i do 250 evra po detetu.
– To je još jedini izvor prihoda, a svi naši pokušaji da se uspostavi kontakt sa Ministarstvom za dijasporu u Beogradu nisu doneli rezultat. Rekli su nam da se nigde ne vodimo kao udruženje – objasnila je Milica Janković, dodajući da svake subote nastavu na srpskom jeziku redovno pohađa tridesetak vrednih đaka.