Ponosno, dostojanstveno, dirljivo i bolno osećali su se svi koji su se u nedelju, u 12.44 sati, okupili na pariskom Trgu Republike, jednodušni u stavu, oceni i željama da se za Kosovo i Metohiju i dalje mora demokratski boriti, da se kosovsko istorijsko, kulturno i religiozno nasleđe ne može prodati nikome i ni za šta, kao i da će kad-tad svet priznati tu istinu.
Trg je oivičavala srpska trobojka duga 150 metara, a iznad oko 5.000 okupljenih na trgu vijorile su se zastave, i grčke među njima, Putinova slika bila je priznanje zemlji koja je za poštovanje međunarodnog prava, a među transparentima isticali su se: „Odvajanje Kosova – smrt UN“, „Nezavisnost Kosova – opasnost za Evropu“, „Ne – državi narko-trafikanata u Evropi“, „Vijetnam, Irak, Kosovo, šta je na redu?“, „Francuzi su za srpski Kosmet“… Zvonila su crkvena zvona. Žuti narcisi, crvena ruža i ispisane reči: „Greška Amerike i Evrope“, bili su uz fotografiju Zorana Vujovića, koja je pozivala na razum. U nemoj tišini, minutom ćutanja odata je pošta, a i objašnjeno da Zoran nije huligan već briljantan student koji je od svoje jedanaeste godine nosio breme izbeglice sa voljenog Kosova.
Kosovo je srpsko
– Kosovo je srpska reč, Kosovo je naša duša, Srbi su na Kosovu od šestog veka, a Šiptarima ta reč ništa ne znači, oni su Albanci, njihov jezik je albanski, njihova zastava je albanska, njihova zemlja je Albanija. Do poslednjeg daha i poslednjeg Srbina, Kosovo će biti srpsko – sa govornice je nadahnuto poručila Jasna Živanović.
Ta priča, kao i mnoge druge, argumentovano je objašnjavala kakva je, od kada je i čija je zemlja Kosovo, koliko je na njoj srpskih manastira ili koliko je u Srbima dobrovoljnosti za zajedničkim životom. Govornici, većina na francuskom jeziku (kako bi ovaj skup razumeo i svaki nenamernik), znali su da izdvoje srž, najbitnije tačke u nizu nepravdi koje su velike sile sasule na Srbiju.
Incident
Po završetku mitinga, kada se većina prisutnih razišla, nastao je incident jer se nekoliko učesnika popelo na impozantni spomenik i raširilo srpsku trobojku. Prema rečima očevidaca, pored spomenika su naišla dvoja policijska kola, na koje je bačeno kamenje , a policija je reagovala bacanjem suzavca.
– Ograđujemo se od ovakvih istupa i molimo mlade da ne nasedaju na provokacije ekstremne francuske desnice. Posao organizatora obavili smo dobro, sve se odvijalo u miru, a ovim činom uprljana je opšta slika manifestacije, zbog čega postoji bojazan da nam više slična okupljanja ni ne dozvole. Izražavamo veliko žaljenje, ali se, ponavljam, i ograđujemo od ovakvog čina – kaže za „Vesti“ Miloš Janković, predsednik Skupštine dijaspore Francuske, koja je uz Komitet za zaštitu i ljudska prava i Srpski institut za javnu diplomatiju organizovala protest.
Miting je odlično vodio Zoran Milinković, svakog govornika najavljivao sa mnogo snažnih rečenica, a između izlaganja, sa razglasa je odjekivala kosovska najlepša muzika. Mladi advokat Slaven Milosavljević je po etapama, kako bi i neupućeni mogao da razume, objasnio celu situaciju. Arhitektu, glumicu i rediteljku Jasnu Živanović presecali su aplauzima. Prijatelj Grk, Aranđeli Starogatis je poručio: „Stidim se Evrope, raskomadali su Balkan. Boriću se za vas“. On se Grcima obratio na maternjem jeziku, a završio na srpskom: „Volim te, Srbijo“.
Poslanici Frank Leduk i Anton Birolini iz Vinje sir Sen dali su podršku Srbima i našem Kosovu. Arno Borela, koji je u bezbroj navrata vozio humanitarnu pomoć na Kosovo, pa je i pre sedam dana bio na mitingu sa Srbima u Mitrovici, oslikao je tamošnju situaciju, zaključivši: „Ja sam njihov brat“. Govorio je i ekonomista Rajko Lovrić, srpski lobista Borka Tomić je u pevanje „Kosovo je srce Srbije“ uvukla sve mitingaše, Komnen Bećirović je visoko izdigao knjigu i fotografije kosovskih manastira, generalni sekretar SZF-a Vladimir Vukmirović, profesor Tomislav Kerozović, predsednik Skupštine dijaspore Miloš Janković, a ovaj izvanredni protestni skup je, sa „Maršom na Drini“ uz jecaje trube začinio Vlastimir Stanisavljević.